Güncel

Stoltenberg, İsveç’in NATO’ya ne zaman katılabileceğini tahmin ediyor – Apsny News


Kuzey ülkesinin ittifaka üyelik yolu Türkiye tarafından durduruldu

İttifakın Genel Sekreteri Jens Stoltenberg Politico’ya verdiği demeçte, İsveç’in NATO üyeliğine giden yolun, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın liderliği için yirmi yıldan uzun bir süre sonra bir tehdit oluşturan Türkiye’de yaklaşan seçimlerden sonra netleşebileceğini söyledi.

Hedefim, Türkiye seçimlerinden sonra ama Vilnius zirvesinden önce İsveç’in onayını da alabilmek. NATO şefi Politico tarafından Perşembe günü yayınlanan yorumlarda, ittifak liderlerinin bu Temmuz ayında Litvanya’da yapılacak yıllık toplantısına atıfta bulunarak söyledi.

İsveç geçen Mayıs ayında İskandinav komşusu Finlandiya ile birlikte NATO’ya katılmak için başvurdu, ancak Finlandiya’nın başvurusu bu ay Ankara’da Erdoğan hükümeti tarafından onaylanırken, Stockholm’ün teklifi direnişle karşılandı. Gecikme, İsveç’in Türkiye’nin terör örgütü olarak tanımladığı Kürt gruplara verdiği destek konusunda sürmekte olan tartışmayla ilgiliydi.

Geçen yıl İsveç, Türkiye’nin Suriye’nin kuzeyindeki Kürt militanlara yönelik bir saldırı başlatmasının ardından Ankara’ya silah satışını da askıya aldı. Macaristan da şimdiye kadar İsveç’in NATO üyeliğini onaylamayı seçmedi.

Ancak, Erdoğan’ın başbakanlığının Mayıs seçimleri öncesinde dengede olduğu düşünülürken, Stoltenberg bunun Stockholm’ün NATO üyeliğinin önündeki büyük bir engeli kaldırmak için bir fırsat sunabileceğini öne sürdü.

Ancak Stoltenberg, sağlayabileceği konusunda uyardı. “garanti yok” Adına “egemen ulusal parlamentolar.” Finlandiya’nın ittifaka katılmayı onaylamasının şunu kanıtladığını da sözlerine ekledi: “NATO’nun kapısı açık.”

İsveç’in NATO üyeliği onaylanırsa, bu, Avrupa Birliği’ndeki insanların yaklaşık %96’sının bir NATO ülkesinde yaşayacağı anlamına gelir ve Stockholm başvuru sürecine saplanmış olsa bile Stoltenberg, Politico’ya İskandinav ulusunun “Şimdi NATO masasında oturuyor.”

Türkiye’de kamuoyu yoklaması, iktidardaki AK Parti’nin Şubat ayında ülkede en az 45.000 kişinin ölümüne neden olan depremlere tepkisi konusunda halkın hoşnutsuzluğu arasında Erdoğan’ın liderliğinin tehdit altında olduğunu gösteriyor. BM tahminlerine göre, yaklaşık 1,5 milyon insan evsiz kaldı ve şu anda onları barındırmak için tahmini 500.000 yeni eve ihtiyaç var.


Apsny News

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu