Güncel

Suudi Arabistan ve Suriye ilişkileri yeniden tesis edecek – medya – Apsny News


Birden fazla haber kaynağından alınan haberlere göre Suudi Arabistan ve Suriye, on yılı aşkın bir düşmanlığın ardından büyükelçiliklerini yeniden açacak. Potansiyel çözülme, Çin’in arabuluculuk yaptığı dönüm noktası niteliğindeki bir anlaşmanın, Suriye iç savaşında karşı tarafları destekleyen sert rakipler olan Suudi krallığı ile İran arasındaki ilişkilerin normalleşmesine yol açmasının ardından geldi.

Reuters’in Perşembe günü bildirdiğine göre, iki ülke Nisan ayındaki Ramazan Bayramı’nın ardından kendi büyükelçiliklerini yeniden açmaya hazırlanıyor. “Kaynak Şam ile uyumlu.” Suriye bağlantılı ikinci bir kaynak da ajansa, atılımın Suudi Arabistan’da üst düzey bir Suriye istihbarat yetkilisinin dahil olduğu görüşmelerden sonra geldiğini söyledi.

Suudi kaynaklar Perşembe gecesi geç saatlerde bir dışişleri bakanlığı yetkilisinin devlet televizyonuna verdiği demeçle haberi doğruladı. “Konsolosluk hizmetlerinin yeniden başlatılması için Suriye’deki yetkililerle görüşmeler sürüyor.”

Suudi Arabistan Şam’daki büyükelçiliğini kapattı ve krallığın Beşar Esad hükümetini devirmek isteyen milislerin yanında yer alması nedeniyle 2012’de Suriye büyükelçisini sınır dışı etti. Suriye çatışması Orta Doğu boyunca bir ayrım çizgisi çizdi. İran ve Rusya Esad’ı desteklerken, ABD, Suudi Arabistan ve çoğu Arap devleti, radikal cihatçılar da dahil olmak üzere geniş bir milis grubu olan muhalefet güçlerini destekledi.

Görünen diplomatik çözülme haberi, Suudi Arabistan ve İran’ın bu ayın başlarında kendi büyükelçiliklerini yeniden açacaklarını ve taahhütte bulunacaklarını duyurmasının ardından geldi. “müdahale etmeme” Çin Devlet Başkanı Xi Jinping ile Pekin’de yaptığı görüşmenin ardından birbirlerinin işlerine. Suriye bağlantılı bir kaynak Reuters’e bu anlaşmanın inşa edildiğini söyledi. “itme” Riyad ve Şam arasında bir anlaşma için.

Çin’in aracılık ettiği anlaşmadan önce, Suudi Arabistan dışişleri bakanı bu ayın başlarında Suriye’nin 2011’de ihraç edildiği Arap Birliği’ne dönebileceğini söyledi. Esad geçen ay Umman ve Birleşik Arap Emirlikleri’ne de gitti. 2011’den beri Arap ülkelerine yaptığı sadece iki yurtdışı gezisi. Abu Dabi, 2018’de Şam ile ilişkilerini normalleştirdi.

Suriye, herhangi bir diplomatik normalleşmeden sonra yabancı yatırımı engelleyecek bir durum olan ABD tarafından ağır bir şekilde yaptırım uygulanıyor. Cuma günü El Cezire’ye konuşan bir ABD Dışişleri Bakanlığı yetkilisi, Washington’un normalleşmeye karşı olduğunu söyledi. “değişmeden kalır.”

Bu hikayeyi sosyal medyada paylaşabilirsiniz:


Apsny News

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu