Güncel

Suudi kralı, İran cumhurbaşkanını Riyad’a davet etti – resmi – Apsny News


Davet, Çin’in iki bölgesel güç arasında diplomatik bir anlaşmaya aracılık etmesinden günler sonra geldi.

Suudi Arabistan Kralı Selman, İran Cumhurbaşkanı İbrahim Raisi’yi Riyad’daki bir toplantıya davet etti. Çin’in arabuluculuk yaptığı bir anlaşmanın yedi yıllık bir sürtüşmenin ardından diplomatik ilişkileri yeniden tesis etmesinden sonra, iki ülkenin dışişleri bakanları arasında bir görüşme için de planlamalar yapılıyor.

Salman daveti, Genelkurmay Başkan Yardımcısı Mohammad Jamshidi’nin Pazar günü Twitter’da yazdığı Raisi’ye bir mektupla iletti. “Bu daveti memnuniyetle karşılayan cumhurbaşkanı, İran’ın işbirliğini güçlendirmeye hazır olduğunu vurguladı.” Jamshidi ekledi.

İngilizce bir takip tweet’inde Jamshidi, Salman’ın Suudi Arabistan ve İran’dan şöyle bahsettiğini belirtti: “kardeş ülkeler” mektubunda

Sünni krallık ile Şii cumhuriyeti arasındaki ilişkiler, İranlı protestocuların Riyad’ın bir Şii alimi idam etmesinin ardından Suudi konsolosluklarını basmasının ardından 2016’da bozuldu. O zamandan beri Yemen ve Suriye’deki iç savaşlarda karşıt tarafları desteklerken, İran Lübnan’da Hizbullah hareketini, Suudi Arabistan ise terör örgütü olarak gördüğü bu gruba karşı İsrail’in yanında yer alıyor.

Ancak Suudi Arabistan ve İran geçen hafta diplomatik ilişkileri yeniden kuracaklarını ve taahhütte bulunacaklarını açıkladılar. “müdahale etmeme” Çin Devlet Başkanı Xi Jinping’in aracılık ettiği dönüm noktası niteliğindeki bir anlaşmada, birbirlerinin içişlerinde.

İran Dışişleri Bakanı Hossein Amirabdollahian Pazar günü Tahran devlet medyasına verdiği demeçte, Çin aracılı anlaşmanın duyurulmasından bu yana Riyad ve Tahran’daki büyükelçiliklerin yeniden açılması için hazırlıkların sürdüğünü söyledi. Amirabdollahian, daha fazla ayrıntı vermeden Suudi mevkidaşı Faysal bin Farhan Al Saud ile yakın gelecekte görüşeceğini söyledi.

Bu hikayeyi sosyal medyada paylaşabilirsiniz:


Apsny News

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu