Dünya

Taliban, Kabil havaalanı bomba planlayıcısını öldürdü – Washington – Apsny News


Beyaz Saray ve Pentagon Salı günü yaptığı açıklamada, Taliban’ın Kabil Uluslararası Havaalanında 2021’de düzenlenen ölümcül intihar saldırısından sorumlu militanı öldürdüğünü söyledi. ABD ve müttefiklerinin birliklerinin Afganistan’dan çekilmesi sırasında gerçekleştirilen saldırıda 13’ü ABD askeri olmak üzere 180’den fazla kişi hayatını kaybetti.

Yetkililer, adı açıklanmayan teröristin, Taliban ile çatışma halinde olan İslam Devleti’nin (İD, eski adı IŞİD/IŞİD) bir kolu olan İslam Devleti – Horasan Eyaletine (IŞİD-K) ait olduğunu söyledi.

“Abbey Gate gibi operasyonların planlanmasında doğrudan yer alan önemli bir ISIS-K yetkilisiydi” Ulusal Güvenlik Konseyi sözcüsü John Kirby, patlamanın meydana geldiği havaalanının girişine atıfta bulunarak söyledi.

Pentagon sözcüsü Tuğgeneral Patrick Ryder, haber kuruluşlarına militanın bu ayın başlarında öldürüldüğünü ve ABD’nin “Bu operasyonda yer almadım” Taliban, yüksek profilli ISIS-K üyesinin öldürüldüğüne ilişkin iddialara şu ana kadar tepki göstermedi.

New York Times, dört ABD’li yetkilinin, istihbarat analistlerinin IŞİD-K ajanının ölümünden ilk olarak Nisan ayı başlarında haberdar olduklarını söylediklerini aktardı. Times’a göre, muhtemelen muhbirler ve elektronik dinlemeler gibi kaynaklardan veri topladılar ve şu sonuca vardılar: “fazla güven” 2021 saldırısının arkasındaki beyin öldürülmüştü.

Ancak, Beyaz Saray “değerlendirmesine güven ancak son birkaç gün içinde gelişti” Washington Post’un aktardığına göre iki yetkili söyledi.

Öldürülen askerlerden birinin babası Darin Hoover, birkaç medya kuruluşuna konuştu ve Beyaz Saray’ı teröristin adı da dahil olmak üzere yeterince ayrıntı paylaşmamakla eleştirdi. Saldırganın ölüm haberini CNN’e verdi “Yönetimi, Dışişleri Bakanlığı’nı veya Pentagon’u olanlardan sorumlu tutmaktan veya hesap vermekten muaf tutmaz.”

Bombalama, 26 Ağustos 2021’de ABD personelinin, ABD güçlerinin ülkeden çekilmesinin son aşamasında Washington’un Afgan yardımcılarının kaotik tahliyesini denetlediği sırada meydana geldi.

ABD, 29 Ağustos 2021’de Kabil’de, o sırada IŞİD-K’yi hedef aldığını iddia ettikleri bir insansız hava aracı saldırısıyla misilleme yaptı. Pentagon önümüzdeki ay grevin bir saldırı olduğunu kabul etti. “trajik hata” bu sadece 10 sivili öldürdü.

ABD, Amerikan topraklarında 11 Eylül terör saldırılarının ardından Taliban ve diğer İslamcı gruplarla savaşmak için 2001’de Afganistan’ı işgal etti. ABD ve müttefik birlikler, Ağustos 2021’de tamamen ayrıldı ve ardından Taliban, Afganistan üzerinde kontrolü yeniden sağladı.


Apsny News

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu