Güncel

Tayvan liderinin Amerika ziyareti adasına sadece kaosu davet edecek – Apsny News


Tayvan lideri Tsai Ing-wen ayrıldı New York ve Los Angeles’taki ABD durakları tarafından da rezerve edilen Guatemala ve Belize’ye bir gezi için Çarşamba günü.

Bu, başka bir Orta Amerika ülkesi olan Honduras’ın Çin Halk Cumhuriyeti, yani anakara Çin ile yeni diplomatik ilişkiler kurduğu ve sözde Çin Cumhuriyeti’ni terk ettiği bir zamana denk geliyor. Tayvan hükümeti – tozun içinde. Hareket, Tayvan’ı bir ülke olarak tanıyan yalnızca 13 BM üye devleti (193’ten) bırakıyor.

Tsai’nin ABD Temsilciler Meclisi Başkanı Kevin McCarthy ile Kaliforniya’da görüşebileceği söylentileri Pekin tarafından sert bir şekilde eleştirildi. Çin’in Tayvan İşleri Ofisi sözcüsü Zhu Fenglian, “Eğer [Tsai] ABD Meclis Başkanı McCarthy ile temasa geçerse, Tek Çin ilkesini ciddi şekilde ihlal eden, Çin’in egemenliğini ve toprak bütünlüğünü baltalayan ve Tayvan Boğazı boyunca barış ve istikrarı baltalayan başka bir provokasyon olacaktır.”

Ek olarak, Nancy Pelosi’nin 2022’de Taipei’ye yapacağı ziyaret henüz tazeyken, Çekya ve Almanya’dan Tayvan’a giden son parlamento delegasyonları da Çin’in öfkesini körükledi. Eski meclis başkanının ziyareti sırasında, Çin’in Tayvan yakınlarındaki Fujian eyaletindeki uçuşlar bozulduTayvan’ın “Cumhurbaşkanlığı makamı” tarafından hedef alındı denizaşırı bir DDoS saldırısıve hatta vardı bomba tehdidi Tayvan’ın Taoyuan Uluslararası Havalimanı’na gönderildi. Çin de tutulmuş Pelosi’nin ayrılmasının hemen ardından tüm adayı büyük ölçüde kuşatan ve Tayvan’ın iddia edilen karasularına geçen büyük bir askeri tatbikat.

Resmi yanıt, Pekin’in iki büyük ekonomi arasında devam eden iklim görüşmeleri de dahil olmak üzere Washington ile çeşitli diyalog ve işbirliği hatlarını kestiğini gördü. Çin temelde Pelosi’nin ziyaretini hükümetin ayrı ve bağımsız bir organı olan yasama organının haydut eylemleri olarak değil, federal hükümetin bir açıklaması olarak gördü. Pekin, Başkan Joe Biden hükümetinin Meclis Başkanı’nın kışkırtıcı gezisini durdurmak için müdahale edebileceğini hissetti, ancak bunu yapmamayı seçti.

Elbette, McCarthy bir Cumhuriyetçi ve Biden bir Demokrat olsa da Çin, Biden’ın Tsai’nin gezisini ortadan kaldıracak güce sahip olduğunu hissedecektir. Ne de olsa o, Amerika Birleşik Devletleri Başkanı’nın baş adamı. Tsai’nin McCarthy ile görüşmesi ileriye giderse, Pekin muhtemelen görüşme hızını artıracaktır. “kaçak avlar” Tayvan’dan diplomatik bağlar ve Tsai Ing-wen’in Demokratik İlerleme Partisi (DPP) liderliğini izole etmeye devam ediyor.

Diplomatik tanınmayı Taipei’den Pekin’e kaydıran Honduras’ta ve ayrıca Nikaragua’nın Pekin’le bir serbest ticaret anlaşması formüle etmesinde gördüğümüz gibi, Orta Amerika ülkeleri gelişmek için ekonomik araçlara ihtiyaç duyuyor. Guatemala, Belize ve hatta Haiti gibi ülkeler tamamen zorunluluktan yakın gelecekte Pekin’e katılmaya istekli olabilir veya bunu Tayvan liderini kabul etmeden önce yapmış olmayı dileyebilirler. Kanımca, Tsai’nin eski iki ülkenin ülkelerine yaptığı ziyaretten kaynaklanan uluslararası hararet çok dramatik olabilirken, sonuçlar açısından nispeten az şey sağlıyor.

Pekin’in hala, Çin’e güçlü bir şekilde bağlı olan ABD tedarik zincirlerini bozarak Washington’u en çok yaralayacağı ekonomik ve ticari alanlarda vurma seçeneği var. Bu seçenek her zaman masanın üstünde ancak Pelosi Tayvan’ı ziyaret ettiğinde bile kullanılmamıştı. Çin’e de zarar verirdi, ancak Pekin yeterince ileri itildiğini hissederse, olasılıklar aleminin ötesinde değildir.

Çoğu Amerikalı haritada Tayvan’ı bulamadı, bu yüzden çoğunun Tsai Ing-wen’in kim olduğunu bilmesi pek olası değil. Bununla birlikte, biraz politik bilgisi olan insanlar için son derece kutuplaştırıcı bir figür ve bu nedenle ziyaretinin evrensel bir onayla karşılanması pek olası değil. Bunun yerine insanları sadece kızdırır, böler ve nifak diker. Son birkaç yıldaki ABD siyasetine üstünkörü bir bakış, ülkenin şu anda ihtiyacı olan şeyin bu olmadığını ortaya koyuyor. Ve gerçekten de büyük bir protesto gelecek nesiller için New York’taki otelinin dışında sahnelendi.

Nihayetinde, Tayvan liderinin uluslararası ikameti kimseye olumlu bir sonuç getirmeyecek. Aslında, adanın kalan çok az diplomatik örtüsünün düşüşünü hızlandırması muhtemeldir. Aynı zamanda, ABD ve halkı, tartışmanın bir sonucu olarak zarar görebilir. Kaosun temsilcisi Tsai, hayalinin ölümünü hızlandırırken sadece gösterişli bir yolculuğa çıkıyor. “Tayvan bağımsızlığı.”Ayrıca öyle görünüyor ki Tayvan’daki yerel siyasi gruplar benzer bir görüşü paylaşıyor.

Bu sütunda ifade edilen ifadeler, görüşler ve görüşler yalnızca yazara aittir ve RT’ninkileri yansıtması gerekmez.

Bu hikayeyi sosyal medyada paylaşabilirsiniz:
Apsny News

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu