Güncel

Tayvanlı lider ABD ziyareti konusunda Çin’e meydan okudu – Apsny News


Başkan Tsai Ing-wen, Amerika gezisine başlarken Pekin’in misilleme tehdidini reddetti

Tayvan Devlet Başkanı Tsai Ing-wen, kendi kendini yöneten adanın dünyanın dört bir yanındaki ülkelerle yakınlaşmaya devam edeceğine ve Çin’in misilleme tehditlerinden yılmayacağına söz verdikten sonra ABD ve Latin Amerika’ya on günlük bir geziye başladı.

“Dış baskılar dünyaya açılma kararlılığımıza engel olmayacak” Tsai, Çarşamba günü New York uçağına binmeden hemen önce gazetecilere söyledi. “Sakin ve kendimize güveniyoruz, ne boyun eğeceğiz ne de kışkırtacağız.”

Tsai, Pekin’in Tayvan İşleri Ofisi sözcüsü Zhu Fenglian’ın ardından yorumlarını yaptı. uyardı Tayvanlı liderin seyahatleri sırasında ABD’li yetkililerle görüşmesi halinde ziyaretin Çin ile ayrılıkçı eyaleti arasındaki gerilimi tırmandıracağını söyledi. “ABD Meclis Başkanı ile teması varsa [Kevin] McCarthy, Tek Çin ilkesini ciddi şekilde ihlal eden, Çin’in egemenliğine ve toprak bütünlüğüne zarar veren, Tayvan Boğazı’nda barış ve istikrarı bozan bir başka provokasyon olacaktır. Buna şiddetle karşı çıkıyoruz ve kararlı bir şekilde karşılık vermek için kesinlikle önlemler alacağız.”

Tayvan cumhurbaşkanının New York’ta ilk durağını yaptıktan sonra Belize ve Guatemala’ya gideceği bildiriliyor. Daha sonra Tayvan’a dönmeden önce Los Angeles’ta durması bekleniyor. Taipei’deki hükümet yetkilileri, bu ayın başlarında Financial Times’a Tsai’nin McCarthy – ABD hükümetindeki en iyi Cumhuriyetçi ve üçüncü sıradaki kişi – o Kaliforniya’dayken.

“Tayvan özgürlük ve demokrasi yolunda emin adımlarla yürüyecek ve dünyaya adım atacak” Tsai Çarşamba günü söyledi. “Bu yol zorlu olsa da Tayvan yalnız değil.”

Belize ve Guatemala, dünyada Tayvan’ı ayrı bir ulus olarak tanıyan ve ada ile tam diplomatik ilişkilere sahip olan 13 ülke arasında yer alıyor. Başka bir Latin Amerika ülkesi, HondurasÇin ile bağ kurabilmek için bu hafta Tayvan ile diplomatik ilişkilerini kesti.

Pekin ile Taipei arasındaki ilişkiler, McCarthy’nin ABD Temsilciler Meclisi sözcüsü olarak görev yapan selefi Nancy Pelosi’nin Çinli yetkililerin uyarılarını hiçe sayarak Tayvan’ı ziyaret ettiği geçen Ağustos ayından bu yana kötüleşti. Çin, Tayvan Boğazı’nda benzeri görülmemiş askeri tatbikatlar başlatarak ve ABD ile savunma ve iklim bağlarını keserek yanıt verdi.


Apsny News

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu