Dünya

Temsilciler Meclisi Cumhuriyetçileri, Biden yöneticisi ‘sansür’ soruşturmasını genişletiyor – Apsny News


Cumhuriyetçi milletvekilleri, ABD hükümetinin ifade özgürlüğünü baltalamak için Big Tech ile işbirliği yapıp yapmadığını araştırıyor

Cumhuriyetçi Dışişleri Komitesi üyeleri, hükümetin Küresel Etkileşim Merkezi (GEC) kurumlararası teşkilatı ile sosyal medya şirketleri arasında ‘yanlış bilgilendirme’ ve ‘dezenformasyon’ iddialarını çevrimiçi sansürlemek için sözde koordinasyona bağlı Dışişleri Bakanlığı kayıtlarının bir hazinesine erişim talep ettiler.

Dışişleri Komitesi Başkanı Michael McCaul tarafından Pazartesi günü Dışişleri Bakanı Antony Blinken’e gönderilen bir mektupta, kendisi – imzalayan diğer yedi Cumhuriyetçi milletvekiliyle birlikte – GEC’in “ifade özgürlüğü ve hoş karşılanmayan görüşlere yönelik sübvansiyonlu sansür yoluyla kurucu misyonlarından sapmaya devam ediyor.”

Komitenin GEC’ler hakkında endişeleri olduğunu da sözlerine ekledi. “mevcut evrimsel yörünge” ve kurumdan çeşitli üçüncü taraf kuruluşlara ödenen hibelere ilişkin kayıtları sağlamasını istemiştir.

Washington Examiner tarafından elde edilen ve Salı günü çevrimiçi yayınlanan mektup, federal hükümetin sosyal medya şirketlerini çevrimiçi ifade özgürlüğünü bastırmak için manipüle edip etmediğini soruşturmak için Cumhuriyetçi liderliğindeki çabaların bir parçası olarak geliyor.

Belge ayrıca şunu savunuyor: “Yalnızca konuşmayı ‘yanlış bilgilendirme’ veya ‘dezenformasyon’ olarak etiketlemek, Birinci Değişikliği ortadan kaldırmaz [to free speech] korumalar.”

Cuma günü, Ohio’lu bir Cumhuriyetçi olan Meclis Yargı Komitesi Başkanı Jim Jordan, Big Tech şirketlerinin sansür iddialarına yönelik soruşturmasının bir parçası olarak GEC dahil olmak üzere üç federal kuruma mahkeme celbi gönderdi.

“Twitter Dosyaları ve diğer kamuya açık raporlar, federal hükümetin Büyük Teknoloji ve diğer aracılara, Birinci Değişiklik ilkelerini baltalayacak şekilde belirli bakış açılarını sansürlemeleri için nasıl baskı yaptığını ve onlarla işbirliği yaptığını ortaya çıkardı.” Ürdün’ün ofisinden bir Cuma açıklaması belirtildi.

‘Twitter Dosyaları’, platform çalışanları, devlet kurumları ve diğer üçüncü taraflar arasındaki, bu yılın başlarında kamuoyuna duyurulan ve istenmeyen anlatıları sansürlemek için anayasaya aykırı gizli anlaşmaları açığa vuran dahili iletişimleri ifade eder.

Hükümetin internet sitesine göre, Obama dönemi GEC’in görev alanı, “yabancı devlet ve devlet dışı propagandayı ifşa edin ve bunlara karşı çıkın.”

Eylül 2022’de Dışişleri Bakanlığı genel müfettişi, GEC’in yabancı tehditlere karşı koyma yöntemlerini yeterince incelemediği sonucuna vardı. Yurtdışında hibe verirken gerekli özeni göstermediği konusunda da uyarıldı.

Milletvekilleri Pazartesi günkü mektuplarında, bu sonuçların Cumhuriyetçilerin GEC’i yeniden yetkilendirme kararını ertelemesine yol açtığını söylediler. GEC’in yasal statüsü, bir devlet kurumu olarak yeniden yetkilendirilmediği takdirde 23 Aralık 2024’te sona erecektir.

Washington Examiner’ın bildirdiğine göre, Dışişleri Bakanlığı konu hakkında soru sorulduğunda yorum yapmaktan kaçındı.

Bu hikayeyi sosyal medyada paylaşabilirsiniz:


Apsny News

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu