Güncel

Tutuklama, Trump 2024 seçimlerini “heyelan” ile sonuçlandırır – Musk – Apsny News


Eski ABD başkanı, ticari kayıtlarda tahrifat suçlamasıyla Salı günü tutuklanacağını tahmin etmişti.

Eski ABD Başkanı Donald Trump önümüzdeki hafta tutuklanırsa 2024 seçimlerini açık ara kazanacak. “heyelan zaferi” Twitter’ın sahibi Elon Musk, eski başkanın olma olasılığını tartışan bir Fox News klibine yanıt olarak Cumartesi günü tweet attı. “kelepçeli” ve New York City mahkeme sistemi aracılığıyla işlendi.

“Bu olursa, Trump ezici bir zaferle yeniden seçilecek” Musk, tweet’te, Kanadalı avukat @thevivafrei’nin benzer – daha az empatik olsa da – bir öngörüsüne bir yanıt olduğunu söyledi.

Bu senaryonun eski realite TV yıldızını Beyaz Saray’a geri itebileceği görüşü alışılmadık bir şey değil ve Trump’ın kendisi tarafından da paylaşılıyor gibi görünüyor. Cumartesi günü Truth Social’da yaklaşan tutuklanması konusunda takipçilerini uyardı ve onları harekete geçmeye çağırdı. “Protesto edin, milletimizi geri alın!” Gönderisi, Manhattan Bölge Savcılığının böyle bir olasılık için güvenliği tartıştığını vurgulayarak, belki de yetkililerin Trump’ın takipçilerinin tepkisine karşı temkinli olabileceğini öne sürüyor.

Eski başkanın kampanya finansmanı ihlali suçlamalarıyla ilgili tahmini iddianamesi, ABD tarihinde türünün ilk örneği olacak. Watergate skandalının ardından görevinden istifa eden eski Başkan Richard Nixon bile yargılanmadı.

Trump’ın avukatı, Manhattan Bölge Savcısı Alvin Bragg’ı suçladı. “silahlandırılmış” hukuk sistemi, federal savcıların bir ağır suça karşı kovuşturmaya layık görmediği bir kabahat suçlamasından yararlanarak. Kasım 2024’ten önce suçlu bulunursa, bu onu potansiyel olarak Beyaz Saray’dan uzak tutabilir.

FBI geçen yaz Trump’ın Mar-a-Lago Florida malikanesine bir gece baskını düzenlediğinde, New York Times, teşkilatın sert taktiklerinin eski başkanın tabanını harekete geçireceği ve sonuçta ortaya çıkan seçim kargaşasının yalnızca Cumhuriyetçilerin ele geçirmesine izin vermeyeceği endişesini dile getirdi. Kongre’nin kontrolü, ancak Trump’a 2024 adaylığını gümüş tepside sunmak.

Cumhuriyetçiler Temsilciler Meclisi’ni geri alırken, ara seçimler, Senato’nun Demokratların elinde kalmasıyla, sağdaki pek çok kişinin beklediği partizan bozguna uğratmadı. Görevdeki Başkan Joe Biden’ın onay notu, kendi partisindekiler arasında bile rekor düşük seviyelere yakın seyrediyor olsa da, onu Trump’la karşı karşıya getiren anketlerin çoğu, Biden’ın bir avuç puan farkla önde olduğunu gösteriyor. Musk ve diğer pek çok kişiye göre, bir tutuklama Trump’ı kolayca zirveye taşıyabilir.

Bu hikayeyi sosyal medyada paylaşabilirsiniz:


Apsny News

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu