Dünya

Twitter mavi onay tasfiyesine başlıyor — Apsny News


Milyarder Elon Musk, abonelik ücreti ödemeyen kullanıcılardan doğrulama işaretlerini kaldırma planını takip etti.

Bir zamanlar önde gelen Twitter yorumcularını çevrimiçi ortaklardan ayıran ödüllü mavi onay işaretleri, sahibi Elon Musk, abonelik ücreti ödemeyi reddeden kullanıcılar için doğrulama etiketlerini kaldırma planını ilerlettiği için sosyal medya platformundan kaybolmaya başladı.

Twitter tasfiyesi Perşembe günü, Papa Francis’ten profesyonel ünlü Kim Kardashian’a ve eski Başkan Donald Trump’a kadar milyonlarca takipçiye sahip hesapların mavi rozetlerini kaybetmesiyle başladı. Artık platformda doğrulanmayan diğer büyük isim kullanıcıları arasında Microsoft’un kurucu ortağı Bill Gates, pop şarkıcısı Justin Bieber, Twitter’ın kurucusu Jack Dorsey ve futbol yıldızı Cristiano Ronaldo yer alıyor.

Geçen Ekim ayında Twitter’ı 44 milyar dolara satın alan Musk, geçtiğimiz Aralık ayında kullanıcıların doğrulama için ödeme yapmasına olanak tanıyan aylık 8 dolarlık bir abonelik hizmeti sunmuştu. Eski onay işareti sahipleri, herkesin bir onay işareti satın alabileceği göz önüne alındığında münhasırlıklarını kaybetti ve bazıları politika değişikliğinin çevrimiçi taklitçilere yardımcı olacağından şikayet etti. Eski Beyaz Saray stajyeri Monica Lewinsky gibi – dönemin Başkanı Bill Clinton’la olan ilişkisiyle ünlenen – planı eleştirenler – diye sordu takipçilerinin Instagram’da onunla bağlantı kurması ve “Benim adıma gerçek doğrulaması olan diğer yeni yerlerin çoğu.”

Perşembe akşamı itibariyle hala mavi çekleri olan önde gelen hesap sahipleri arasında eski Başkan Barack Obama, basketbol yıldızı LeBron James ve pop şarkıcısı Taylor Swift yer alıyor. ABD Başkanı Joe Biden ve Hindistan Cumhurbaşkanı Narendra Modi gibi önde gelen kamu görevlilerine, doğrulanmış bir devlet hesabını gösteren gri onay işaretleri verildi. En azından bazı devlet kurumlarının ve kamu kuruluşlarının hesapları, içermek ABD Vatandaşlık ve Göçmenlik Hizmetleri’nin henüz gri çekleri yoktur.

Musk, Twitter’ın eski doğrulama programı kapsamında mavi onay işaretlerinin bir “yozlaşmış ve anlamsız” sistem. Twitter Blue abonelik hizmeti, “Herkese eşit davranmak” dedi. “Ünlüler için farklı bir standart olmamalı.” Kullanıcıların doğrulama için ödeme yapmasını zorunlu kılmak, spam ve bot hesaplarını ortadan kaldırmaya da yardımcı olabilir.

Twitter daha önce abone olmayan hesaplardan eski mavi onay işaretlerini 1 Nisan’da kaldırmaya başlayacağını söylemişti. Musk daha sonra tarihi 20 Nisan’a erteledi ve görünüşe göre marihuana için argo bir terim olan 420’yi ima etti. Uyuşturucunun birçok kullanıcısı 20 Nisan’da esrar aşklarını kutluyor ve Musk sık sık 420’ye şaka yollu göndermeler yapıyor.

Bu hikayeyi sosyal medyada paylaşabilirsiniz:
Apsny News

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu