Teknoloji

Twitter’a benziyor ama değil! Jack Dorsey’nin yeni platformu Bluesky yayındaTwitter kısa bir süre önce el değiştirdi ve kurucusu Jack Dorsey bu platformdaki bazı değişiklikleri eleştirdi. Haliyle Twitter’a alternatif bir uygulamayı destekleyeceği bilinen Dorsey’nin bu atılımı Bluesky adın verdiği uygulama ile yaptığı duyuruldu. Bluesky, Twitter dinamiklerine sahip olan bir uygulama. Tasarım olarak bile Twitter’a benzeyen Bluesky, paylaşım yapmaya, kullanıcıları takip etmeye ve ana sayfada gezinmeye olanak sağlıyor.

App Store tarafı için yayınlanan uygulama, şu anda ücretsiz bir yapıyı benimsiyor olsa da Clubhouse gibi davetiye sistemiyle giriş yapılıyor. Merkezi olmayan bir yapıya sahip olan Bluesky, açık kaynaklı bir protokolü benimsiyor.

Projenin arkasında yer alan ekip Bluesky süreçleri hakkında blog güncellemeleri yapıyordu ancak 2022 yılının ekim ayından bu yana süreç güncellenmemişti. Bluesky hakkındaki detayların pek de paylaşılmadığı süreçten, uygulamanın beta olarak yayınlanmasına kadar ilerlendi.

Yabancı basında ise uygulamanın Twitter’a alternatif olması beklendiği aktarılıyor.

Herkese ne zaman açılacağı henüz belli olmayan uygulamanın, Twitter gibi önemi artan bir uygulama karşısında güçlenip güçlenemeyeceği henüz bilinmiyor ancak, Twitter’ın eksikliklerini elimine ederse, yükselişe geçebilir gibi duruyor. Çünkü Clubhouse da benzer bir ‘davetiye sistemiyle’ kayıt olunan ve sesli sohbetler yapmaya odaklanan bir oluşum olarak önemli başarılara imza atmıştı ancak 2022 yılında adını bile duymadığımız bir uygulamaya dönüştü.

Kaynak: Haber Global


Apsny News

Paylaşabilirsiniz

Bir yanıt yazın