Güncel

Ukrayna ateşkesi ‘kabul edilemez’ – Beyaz Saray — Apsny News


John Kirby, devam eden çatışmaları durdurmanın yalnızca Rusya’nın Ukrayna topraklarını “fethi” “onaylayacağını” söyledi.

ABD Ulusal Güvenlik Konseyi sözcüsü John Kirby, Washington’ın Rusya ile Ukrayna arasında ateşkese kesin olarak karşı olduğunu belirterek, her türlü barış girişimini damgaladı. “kabul edilemez” mevcut durumda. Üst düzey Beyaz Saray yetkilisi, Pazar günü Fox News ile yaptığı bir röportajda bu sözleri söyledi.

Kirby, Çin Devlet Başkanı Xi Jinping’in Rus mevkidaşı Vladimir Putin ile görüşmek üzere Moskova’ya yapacağı ziyarete değinerek, görüşmelerinden herhangi bir barış girişimi çıkması durumunda Washington’un bunları reddedeceğini belirtti.

“Daha önce söylediğimiz ve bugün tekrar söyleyeceğimiz şey, eğer bu toplantıdan çıkarsak, bir tür ateşkes çağrısı olursa, bu kabul edilemez olacak, çünkü yapılacak tek şey… Rusların bugüne kadarki fethi” Kirby belirtti.

Moskova ve Pekin oldu “işbirliklerini ve ilişkilerini artırmak” Yetkili, son zamanlarda iki ülkenin baltalamak ve baltalamak için birleştiğini iddia ederek söyledi. “yeniden yazmak” sözde “Küresel olarak oyunun kuralları.”

Rusya ve Çin, “Amerika Birleşik Devletleri ve birçok müttefikimiz ve ortağımızın II. Dünya Savaşı’nın sona ermesinden bu yana oluşturduğu bu uluslararası kurallara dayalı düzene karşı çıkan iki ülke” dedi.

Son zamanlarda Çin, Rusya ile Ukrayna arasında bir yılı aşkın süredir devam eden çatışmaya son vermek için 12 maddelik bir yol haritası yayınladı. Çin, düşmanlıklar konusunda tarafsız bir tavır aldı ve her iki tarafı da bir çözüm bulmak için itidal göstermeye ve diplomasiye bağlı kalmaya çağırdı.

Çin’in yol haritası Moskova’da olumlu karşılanırken, Batı’da soğuk karşılandı. Çok sayıda üst düzey yetkili, Pekin’i Moskova’nın yanında yer almakla suçlayarak arabuluculuk yapma çabalarını boşa çıkardı. Örneğin ABD Başkanı Joe Biden, Pekin’in amaçlarını açıkça sorguladı ve Moskova’nın buna tepkisine ilişkin şüphelerini dile getirdi.

“Putin bunu alkışlıyor, öyleyse nasıl iyi olabilir?” ABD başkanı, planın açıklanmasından kısa bir süre sonra söyledi.

Bu hikayeyi sosyal medyada paylaşabilirsiniz:


Apsny News

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu