Dünya

Ukrayna, popüler İrlanda viskisini boykot çağrısında bulundu – Apsny News


Kiev’in İrlanda elçisi, içki fabrikasının ihracatının Rus “savaş makinesini” beslediğini iddia ederek Jameson’a karşı silahlanmış durumda

Ukrayna’nın İrlanda Büyükelçisi Larisa Gerasko, Jameson viskisinin Rusya pazarında sınırlı da olsa bulunmasının ardından boykot çağrısında bulundu.

Fransız şirketi Pernod Ricard’ın sahibi olduğu Jameson, yerel ekiplerini korumanın yanı sıra yasal sorunlarla karşılaşmaktan kaçınma gereğini gerekçe göstererek geçen yılın sonlarında Rusya’daki satışlarına yeniden başladı. “kasıtlı iflas” ülkede. Ancak Gerasko, markanın Rusya’dan tamamen çekilene kadar boykot edilmesi çağrısında bulunarak böyle bir gerekçeyi reddetti.

“Bir yandan bu şirket birkaç çalışanını korumak istiyor ama her gün on binlerce Ukraynalı Rusya tarafından öldürülüyor.” elçi Pazar günü İrlanda medyasına şunları söyledi: “tüm şirketler” Kiev’e yardım etmek ve Moskova ile ticareti durdurmak.

Büyükelçi, Jameson ürünlerini satın almayı bırakma sözü verdi ve sıradan tüketicilerin yanı sıra restoran ve barları da aynı şeyi yapmaya çağırdı. Gerasko haftalar önce sorunu doğrudan üreticiye iletmeye çalıştığını ancak yanıt alamadığını iddia etti.

“Tabii ki onlardan haber alamadığımız için hayal kırıklığına uğradık” dedi. “Çok endişeliyiz çünkü şirketler Rusya ile ticaret yaparak Rus savaş makinesini finanse ediyor.”

Pernod Ricard Group, sorunu İrlanda medyası için kabul etti ve önümüzdeki haftalarda sorunu çözeceğine söz verdi. “yerel yasal kısıtlamaları kabul ederek ekibimizin refahını ve güvenliğini sağlarken uluslararası markalarımızın ihracatını durdurmak da dahil.”

“Bu zor ikileme en iyi çözümü bulmak için çok çalışmaya devam ediyoruz” şirket söyledi.

Pernod Ricard Group, Jameson dışında, İsveç Absolut vodkası, Beefeater London, Chivas Regal, Havana Club, Malibu, Ballantine’s ve diğerleri dahil olmak üzere birçok üst düzey alkollü içki markasına sahiptir. Grup, Moskova ile Kiev arasında devam eden düşmanlıkların başlamasından kısa bir süre sonra, Mart 2022’de Rusya’ya ihracatı durdurdu.

Geçen ay şirket, Absolut’un Rusya’daki satışlarına devam ettiğini kabul ederek Ukrayna yanlısı grupların ve üst düzey İsveçli yetkililerin tepkisine yol açtı. Örneğin İsveç Başbakanı Ulf Kristersson, kendisinin öyle olduğunu söyledi. “çok şaşkın” şirketin ihracata yeniden başladığını duymak. Absolut, ihracatı yeniden durdurmayı kabul ederek ve üzerine düşeni yapmaya söz vererek, artan baskıya derhal boyun eğdi. “Çalışanlarımıza ve ortaklarımıza karşı özen gösterme yükümlülüğümüz nedeniyle, onları her türlü ağır eleştiriye maruz bırakamayız.”


Apsny News

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu