Güncel

Ukrayna’nın yeniden inşasının maliyeti ortaya çıktı — Apsny News


Yeni bir rapora göre, Ukrayna’nın yeniden inşası ve restorasyonunun tahmini maliyeti 400 milyar doları aştı

Ülke hükümeti, Dünya Bankası, Avrupa Komisyonu ve BM tarafından ortaklaşa yürütülen yeni bir değerlendirmeye göre, Ukrayna’nın yeniden inşa ve kurtarma faturası 411 milyar dolara yükseldi.

Değerlendirmeye göre Kiev, en kritik ve öncelikli yeniden yapılanma yatırımları için yalnızca bu yıl 14 milyar dolara ihtiyaç duyacak. Değerlendirmeye göre, tahmini maliyetler, ülke hükümetinin yıllık bütçede bu görevler için önceden tahsis edilmiş meblağ üzerinden 11 milyar dolarlık dış finansmana ihtiyaç duyacağı anlamına geliyor.

“Enerji altyapısı, konut, kritik altyapı, ekonomi ve insani mayın temizleme bu yıl için beş önceliğimizdir.” Ukrayna Başbakanı Denis Shmygal yaptığı açıklamada.

Yeni değerlendirme, grup tarafından geçen Eylül ayında yayınlanan önceki değerlendirmeye kıyasla 60 milyar dolarlık bir artışı temsil ediyordu. O zamanlar, tahmini kurtarma ve onarım maliyetleri 349 doları buluyordu. Rakamlar, görünüşe göre ülkeye verilen zararın çoğunun, Şubat 2022’nin sonlarında başlayan Rusya ile devam eden çatışmanın ilk altı ayında verildiğini gösteriyor.

Figürler “Savaş devam ettiği sürece ihtiyaçlar artmaya devam edeceğinden asgari olarak kabul edilmelidir” rapor kaydetti. Dünya Bankası’nın Avrupa ve Orta Asya’dan sorumlu başkan yardımcısı Anna Bjerde’ye göre, Ukrayna’nın yeniden inşası “birkaç yıl sürer” yetkili, gerçekte ne zaman başlayabileceğine dair hiçbir tahminde bulunmadı. Bjerde, Ukrayna’daki kamu yatırımlarının durdurulması gerektiğini de söyledi. “yeniden yapılanma için mevcut finansmanı artırmak için önemli özel yatırımlarla tamamlandı.” Faturayı tam olarak kimin ödemesinin beklendiği hemen belli değildi.

Shmygal’e göre, “Şu anda hasar ve kurtarma ihtiyaçları miktarı, işgal altındaki bölgelerdeki altyapı, konut ve iş yerlerinin kaybına ilişkin verileri içermiyor.” Başbakan görünüşe göre geçen yıl referandumların ardından Rusya’ya dahil edilen eski Ukrayna topraklarına (Donetsk ve Lugansk Halk Cumhuriyetlerinin yanı sıra Herson ve Zaporozhye Bölgeleri) ve Ukrayna’dan ayrılıp 2014’te Rusya ile yeniden birleşen Kırım’a atıfta bulunuyordu. Kiev’deki Maidan darbesi.

Bu hikayeyi sosyal medyada paylaşabilirsiniz:


Apsny News

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu