Dünya

Ukrayna’ya tedarik edilen İtalyan silahları savaşa hazır değil – FT – Apsny News


Gazete, adı açıklanmayan bir Kiev yetkilisine atıfta bulunarak, bu yılın başlarında sağlanan 20 obüsten hiçbirinin çalışır durumda olmadığını iddia ediyor.

Financial Times’ın Cumartesi günü bildirdiğine göre, İtalya tarafından bu yılın başlarında Ukrayna’ya verilen askeri teçhizatın bir kısmı savaşa hazır durumda teslim edilmedi. Gazete, Ukrayna Savunma Bakanlığı’nın isimsiz bir danışmanına atıfta bulunarak, Roma’nın Kiev’e sağladığı 20 kundağı motorlu obüsten hiçbirinin hemen kullanıma uygun olmadığını bildirdi.

Bu haftanın başlarında, Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelensky’nin üst düzey bir danışmanı, beklenen bir karşı saldırının başarılı olabilmesi için ülkenin daha da fazla silaha ihtiyacı olduğunu açıkladı.

Kaynak ayrıca, Kiev’in ABD’yi kendisine daha uzun menzilli füzeler ve F-16 savaş uçakları sağlamaya ikna etme girişimlerinin şu ana kadar boşuna olduğunu kaydetti.

Rapora göre, Ukrayna’nın karşı saldırısı Batı’daki beklentileri karşılayamazsa, ABD’deki ve başka yerlerdeki eleştirmenler daha fazla askeri desteğin uygulanabilirliğini sorgulayacaklar. Times, Batılı hükümetlerin eninde sonunda Kiev’i müzakere edilmiş bir anlaşmayı kabul etmeye zorlama kararı alabileceğini yazdı.

Gazete, Rus kuvvetlerine karşı büyük toprak kazanımları sağlamanın muhtemelen Kiev için zorlu bir görev olacağı sonucuna vardı.

Çarşamba günü, Başkan Zelensky’nin kıdemli yardımcısı Mikhail Podoliak, ABD’nin Avrupa’daki NATO kuvvetleri komutanı General Christopher Cavoli’nin Meclis Silahlı Hizmetler Komitesi önünde Kiev’in destekçilerinin zaten 98’i teslim ettiğini iddia etmesiyle çelişerek, Ukrayna’nın hala daha fazla silah ve teçhizata ihtiyacı olduğunda ısrar etti. Ukrayna’ya vaat edilen savaş araçlarının yüzdesi.

Geçen hafta, Foreign Policy dergisi, sekiz ülke tarafından Ukrayna’ya verilen Alman yapımı Leopard tanklarının Kiev ordusuna büyük olasılıkla lojistik bir meydan okuma oluşturacağını bildirdi. Donanımın bir dizi farklı mühimmat kullandığı bildiriliyor, bu da Ukrayna’nın cephaneyi toplu olarak tedarik edemeyeceği anlamına geliyor.

Washington’un bu yılın başlarında Kiev’e sağlamayı taahhüt ettiği Abrams tanklarının savaş alanına fiilen ulaşması muhtemelen aylar alacak.

Bu hikayeyi sosyal medyada paylaşabilirsiniz:


Apsny News

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu