Dünya

Ülkeler TikTok’a mesafe mi koyuyor?


Çinli ByteDance şirketinin bünyesinde yer alan sosyal medya platformu Tiktok’a yönelik yaptırım uygulayan ülkelerin sayısı artmakta. TikTok, Çin hükümetinin, kullanıcılarının verilerilerini toplaması ve kendi çıkarları doğrultusunda kullanması yönündeki endişelerden dolayı son günlerde bazı hükümetlerin oklarının hedefinde. Her ne kadar şirketten yapılan açıklamalarda Çin hükümetinin kullanıcıların verilerine erişimi olmadığı belirtilse de kamu personeline iş veya kişisel telefonlarına TikTok indirmeyi yasaklayan ülkelerin sayısı artıyor. En son Kanada, kamu cihazlarında TikTok kullanılmasını yasakladı.

Kanada hükümetinden 28 Şubat’ta yapılan açıklamada, kararın Kanada Bilişim Kurulu Başkanlığı’nın “uygulamanın kabul edilemez seviyede mahremiyet ve güvenlik riski taşıdığı” yönündeki değerlendirmesi neticesinde alındığı kaydedildi. Kanada Başbakanı Justin Trudeau, uygulamanın değişiklik yapması gereken güvenlik meselesine ilişkin yeteri kadar endişelerinin bulunduğunu dile getirdi ve ekledi: “Bu atmamız gereken ilk veya tek adım olabilir.”

Kanada’nın bu adımı Avrupa Komisyonu’nun kısa süre önce aldığı benzer TikTok kararının ardından geldi. Avrupa Birliği’nin en büyük karar alıcı kurumlarından Avrupa Komisyonu da 23 Şubat’ta siber güvenlik gerekçesiyle binlerce personelinin telefonlarında TikTok kullanımını yasaklamıştı.

Avrupa Komisyonu Sanayiden Sorumlu Üyesi Thierry Breton, AB’nin TikTok yasağını duyurmuş ancak sosyal medya platformunun herhangi bir olaya dahil olup olmadığı yönünde bir açıklama yapmayı reddetmişti. İngiltere Bilim, İnovasyon ve Teknoloji Bakanı Michelle Donelan da bunun “kişisel bir tercih olması” gerektiğini belirtti.

Donelan, “Elimizde insanların TikTok yasaklamasını zorunlu kılacak hiçbir kanıt yok” dedi.

University College London’da (UCL) sibergüvenlik ve politika çalışmaları yürüten Madeline Carr ise, “Eğer yasak, veri paylaşımıyla alakalıysa o zaman kamu cihazlarında WhatsApp veya Facebook da yasak olmalı” değerlendirmesini yaptı. Carr, “Neticede bu platformların da verilerimizi topladığını ve paylaştığını biliyoruz. Bu platformlar, birçok departmandan sürekli ceza alıyor.”

Öte yandan, Avrupa Komisyonu diğer sosyal medya platformlarına dair güvenlik gelişmelerinin de düzenli olarak inceleneceğini dile getirdi.

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mao Ning ise olağan basın toplantısında, AB’nin kararına değindi. Mao, “AB’ye ulusal güvenlik konseptini suistimal etmeyi sonlandırma” çağrısı yaptı.

Ülkeler TikTok'a mesafe mi koyuyor? | 'Kabul edilemez seviyede mahremiyet ve güvenlik riski...' - Resim : 1
Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mao Ning. Fotoğraf: Reuters

ARALIK AYINDA DA ABD…

TikTok, kişisel bilgileri kullanımı ve Çin hükümetiyle bağları gerekçesiyle uzun süredir eleştirilerin odağında yer alıyor. Geçtiğimiz yıl Aralık ayında ABD Senatosu, federal hükümet çalışanlarının devlete ait cihazlara TikTok indirmesini yasaklayan tasarıyı oybirliği ile kabul etmişti. Kanada’nın kararından bir gün önce de ABD’de Beyaz Saray, federal hükümet cihazlarından ve sistemlerinden Tiktok’un kaldırılması için kamu çalışanlarına 30 gün süre verdiklerini açıkladı. TikTok açıklamalarında ısrarla Çin hükümetinin kullanıcıların verilerine ulaşımı olmadığını ve uygulamanın Çin versiyonu olan Duoyin ile TikTok’un birbirinden ayrı platformlar olduğunu dile getiriyor. 

KVKK’DAN DA TIKTOK’A CEZA

Diğer yandan, Kişisel Verileri Koruma Kurulu’ndan (KVKK) TikTok’a 1 milyon 750 bin lira para cezası verildi. Sosyal medya platformu, çocukların kişisel bilgilerinin görüntülenmesi ve izinsiz veri toplanması ve kanuna aykırılıklar gerekçesiyle cezalandırıldı. Kurumun internet sitesinde yer verilen kararda, 2021 Ocak’ta gizlilik politikasında yapılan güncellemeden önce, uygulamada “açık rıza”nın 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu’na uygun alınmadığı, kişisel verilerin elde edilmesi ve saklanması hususunda hukuka aykırılıkların bulunduğu ve yazılıma ait birçok güvenlik açığı olduğu yönündeki şikayetler üzerine resen inceleme başlatıldığı bildirildi.

2016’da piyasaya sürülen kısa video paylaşım uygulaması TikTok, dünya çapında bir hayli popülerleşerek, 2022’de 755 milyon kullanıcıya ulaşmıştı. ABD’de gençlerin üçte ikisi TikTok kullanıyor. TikTok’a üyelik yaş sınırı ise 13. Hindistan ve bazı Asya ülkelerinde de uygulamaya yönelik geniş çaplı bir kamusal yasak söz konusu. 

Her ne kadar son dönemde TikTok’a uygulanan yaptırımlardaki artışlar dikkat çekse de Çin’de yıllardır Instagram, Twitter ve Facebook gibi sosyal medya platformlarına erişim tamamen, Whatsapp’a erişim ise kısmen sınırlı.

Kaynaklar: BBC, Reuters, Euronews, AA, Haberglobal.com.tr

Kaynak: Web Özel


Apsny News

Paylaşabilirsiniz

Bir yanıt yazın