Kültür&Sanat

Usta oyuncu Kazım Akşar’ın ölümü sanat dünyasını yasa boğdu! Ünlü isimlerden paylaşımlar peş peşe geldiKara Melek, Kadın isterse, Kurtlar Vadisi, Küçük Hanımefendi ve Yağmurdan Kaçarken gibi birçok projede rol alan usta oyuncu Kazım Akşar, yaşamını yitirdi. Kalp krizi sonucu hayata gözlerini yuman oyuncunun ani ölümü sevenlerini yasa boğdu.

ÜNLÜ İSİMLERDEN PEŞ PEŞE PAYLAŞIMLAR GELDİ

Cenaze töreni henüz belli olmayan Kazım Akşar, vefat haberinin duyulmasıyla sosyal medyada gündem oldu. Akşar’ın ölümüyle yıkılan Emre Karayel, Berna Laçin, Ayşegül Aldinç ve Orhan Aydın gibi ünlü isimlerden peş peşe paylaşımlar geldi.

BERNA LAÇİN

“Kazım Akşar, çok üzüldüm. Ne çok kayıp ne çok”

MELEK BAYKAL

“Ah ki ne ah… Kazım Akşar niye be canım. Bu kadar acının üstüne senin acın kahretti sabah sabah. Çok üzgünüm, okul arkadaşım meslektaşım dostum. Nurlarda uyu. Mekanın cennet olsun. Tiyatro camiasının başı sağ olsun.”

EMRE KARAYEL

“‘Candan Can Koparmak’ta izlemiştim hocamı. Sonra da ben tiyatro sınavlarına hazırlanırken çok destek oldu sağ olsun. Su zor günlerde bir üzücü haber daha. Allah gani gani rahmet eylesin.”

DERYA BAYKAL

“Ah Kazım ah… Güzel dostum, çok üzgünüm”

ERDEM AKAKÇE

“Başımız sağ olsun, tüm sevenlerine sabır diliyorum.”

ORHAN AYDIN

“Yine öldük… Toprağın çiçekler koksun canım kardeşim Kazım Akşar(oyuncu-yönetmen). En son 11 Şubat günü kızımı yolcularken sarıldık birbirimize. Acım sonsuz.”

DERYA ŞENSOY

“Ah Kazım ağabeyciğim çok üzgünüm. Başımız sağ olsun.”

AYŞEGÜL ALDİNÇ

“Ailesine, sevenlerine, tiyatro camiasına sabır dilerim. Rahmetle…”

KAZIM AKŞAR KİMDİR?

Kazım Akşar, 23 Ağustos 1953 tarihinde Balıkesir’in Burhaniye ilçesinde doğdu.

1970 yılında radyoda Çocuk Saati programına girdi. Radyoda, Arkası Yarın, Mikrofonda Tiyatro’da, oyuncu ve yönetmen olarak yer aldı. 1978 yılında Ankara Devlet Konservatuvarı tiyatro yüksek bölümünden mezun oldu. 1979 yılında Devlet Tiyatroları’nda oyuncu olarak çalışmalara başladı.

1987’de Devlet Tiyatroları tarafından İngiltere’ye gönderildi. National Theatre’da Peter Hall ile beraber; Entertaining Strangers (David Edgar), The Winter’s Tale (Shakespeare), The Tempest (Shakespeare) ve Cymbeline (Shakespeare) oyunlarında yardımcı olarak çalıştı.

1988 yılında Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi tiyatro bölümünde, 4 yıllık eğitmenlik yaptı. ODTÜ ve Kadir Has Üniversitesi’nde öğretim görevlisi olarak çalıştı. Akşar, Devlet Tiyatroları dışında, Tiyatro İstanbul, Tiyatro Ayna gibi özel tiyatrolarda oyunculuk ve yönetmenlik yapmıştır. Akşar, bir süredir yaşamını Akyaka’da sürdürüyordu.

Kaynak: Haber Global


Apsny News

Paylaşabilirsiniz

Bir yanıt yazın