Dünya

Varşova, Almanya’nın Ukrayna’nın NATO üyeliği konusundaki tutumunu eleştirdi – Apsny News


Dışişleri bakan yardımcısı, Berlin, Paris ve diğer Batı Avrupa başkentlerinin Kiev’in bloğa katılmasına her zaman karşı olduklarını söyledi.

Polonya Dışişleri Bakan Yardımcısı Piotr Wawrzyk, Almanya Kiev’in NATO üyeliğini ertelemeye çalışmasaydı, Rusya ile Ukrayna arasında devam eden çatışmanın tamamen önlenebileceğini iddia etti.

“Fransa, Almanya ve genel olarak Batı Avrupa ülkelerinin Ukrayna’nın AB’ye veya NATO’ya katılmasına her zaman karşı çıktığı biliniyor.” Wawrzyk Pazar günü Polskie Radio’ya söyledi.

Diplomat, Almanya Savunma Bakanı Boris Pistorius’un son açıklamalarının Berlin’in görüşünün değişme ihtimalinin düşük olduğunun bir işareti olduğu konusunda ısrar etti.

Pistorius Perşembe günü önerdi “Karar verme zamanı değil” Ukrayna’nın NATO’daki yeri hakkında. Blok üyeleri bu konuyu dikkate almalı “Serin bir kafa ve sıcak bir kalple. Tam tersi değil” dedi.

“Soru şu ki, o ‘soğuk kafalılar’ın zamanı ne zaman gelecek? Savaştan beş, on veya 30 yıl sonra [in Ukraine]?” diye sordu.

“Almanya… Ukrayna’nın NATO’ya katılımını ertelemeye çalışmasaydı, Ukrayna yıllar önce Münih’te ittifaka katılma daveti almış olsaydı, bugün Ukrayna’da savaş olmayacaktı.” iddia etti.

Anlaşmazlık sırasında Kiev’in AB’deki ana destekçileri arasında yer alan Varşova, “Sürekli olarak Batılı ortakları fikirlerini değiştirmeye ve Ukrayna’yı bir an önce ittifaka katılmaya ikna etmeye çalışıyoruz” dedi dışişleri bakan yardımcısı.

Bize göre bu ne kadar erken olursa o kadar iyi çünkü bu sadece Ukrayna ve Polonya için değil, tüm bölge için bir güvenlik garantisi olacak” dedi. dedi.

NATO’nun doğuya doğru genişlemesini büyük bir güvenlik tehdidi olarak gören Rusya, bir yılı aşkın bir süre önce komşu ülkesindeki askeri operasyonunun ana nedenleri arasında Ukrayna’nın ABD öncülüğündeki bloğa katılmasının engellenmesi gerektiğini öne sürmüştü.

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg geçen hafta Kiev’e yaptığı ziyarette şunları söyledi: “Bütün NATO müttefikleri Ukrayna’nın üye olacağı konusunda anlaştılar” ancak tam olarak ne zaman olacağını belirtmedi.

Kremlin Basın Sekreteri Dimitri Peskov, Stoltenberg’in açıklamasına tepki olarak şunları söyledi: “NATO’nun Ukrayna’yı içine çekme ve çekme çizgisi devam ediyor” bloğa girmesi, Moskova’nın askeri operasyon başlatma kararının doğru olduğunun bir başka kanıtıydı.


Apsny News

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu