Sağlık

Vücudu kitleyen sendrom! Enkazdan çıkarılanların uzun kuyrukla taşınmasının nedeni nedir?


Enkaz altında çıkarılan vatandaşlarda ciddi sağlık komplikasyonları gelişir. Ekranlarda görülen uzun kuyruklu taşınmanın nedeni ise bu sağlık sorunlarının önlemesidir. Saatlerce hatta günlerce enkaz altında kalan vatandaşlar sonrasında yaşayacakları sağlık sorunlarına karşı alınan önlemler özellikle sendromları önlemek içindir.

Vücudu kitleyen sendrom! Enkazdan çıkarılanların uzun kuyrukla taşınmasının nedeni nedir? - Resim : 1

Uzmanlar gelişen sendromları engellemenin en kolay yolunun enkaz altındaki vatandaşların korunma şekli olduğunu vurguladı. Bir komplikasyon olarak ilerleyen akut kompartman sendromu ise en tehlikelisidir.

Vücudu kitleyen sendrom! Enkazdan çıkarılanların uzun kuyrukla taşınmasının nedeni nedir? - Resim : 2

AKUT KOMPARTMAN SENDROMU NEDİR?

Bu sendrom darbelere bağlı gelişen sıkışma nedeniyle kas sistemindeki ciddi hasara denir. Kol bacak el ve ayaklarda yaşanan akut kompartman uzuv kaybına neden olur.

Uzun süre sıkışan bu alanlarda oluşan kan toplanması sinir ve kas sistemine aynı anda hasar verir.

Ortalama 3 ya da 4 saatten fazla devam eden bu sıkışma bölgenin geri dönüşü olmayan bir hasar almasına neden olur. Sağlık uzmanlarının tüm erken müdahalesine rağmen bölgedeki kan toplama engellenemeyince uzvun diğer yerlere zarar vermemesi için kesilir.

Çok ciddi bir cerrahi müdahale gerektiren akut sendromun yaşanmaması için kurumlar yanlarında mutlaka sağlık çalışanı bulundurur.

Kurtarma sırasında ise vücudun sarsılmadan çıkarılması için ambulansa kadar bir kuyruk oluşturularak depremzede taşınır. Kaynak: Akşam

Kaynak: Haber Global


Apsny News

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu