Ekonomi

Web Tapu’da değerleme işlemi nasıl yapılır?


Web Tapu'da değerleme işlemi nasıl yapılır?

“Değerleme İşlemleri”… Birinci başlığımız “Değerleme Talep Et”… Açılan ekranda malikin sahip olduğu kendi taşınmazları veya kendisine yetki veren taşınmaz sahibi diğer maliklerin taşınmazlarına ait bilgiler ayrı ayrı liste halinde görülür. Hangi taşınmaza değerleme raporu yaptırılmak isteniyor ise o taşınmaz işaretlenerek adımlar halinde başvuru gerçekleştirilmiş olur. İkinci başlığımız ise “Değerleme Takip Et” kısmı: Burası başvuruda bulunulmuş ve ücreti ödenmiş olan talebin hangi işlem adımında olduğu takip edilen alandır.

Üçüncü başlığımız “Değerleme Raporları”: Düzenlenerek Web-Tapu‘ya gönderilmiş olan Değerleme Raporları buradan görülebilir. Ekranda yer alan “Raporlar”, ve sonra “Rapor” tıklanması ile rapor görselleşir ve açılan ekrandan dilenirse yazılı olarak veya bilgisayara, akıllı telefona veya tablete PDF formatında indirilebilir. Rapor üzerindeki kare kod ile rapor etik imza doğrulaması yapılabilir.

Dördüncü ve son başlığımız ise “Yeniden Değerleme Talep Et”: Raporda yer alan bilgilerden herhangi birinde eksiklik, hata görülmesi durumunda veya taktir edilen değere itiraz edilmek isteniyor ise değerleme raporunun tekraren incelenmek üzere düzenleyen değerleme kuruluşuna göndermek için kullanılır. Program yönlendirmesi için de gönderme gerekçesi kısaca açıklanır. (Kaynak: Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü)

Kaynak: Haber Global


Apsny News

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu