Güncel

Xi Jinping, çok kutuplu dünyaya geçişi ‘geri döndürülemez’ olarak görüyor – Apsny News


Çin cumhurbaşkanı, “hiçbir ülkenin tek başına uluslararası düzeni dikte etmemesi gerektiğini” ilan ederek Moskova ziyaretinin önizlemesini yaptı.

Çin Devlet Başkanı Xi Jinping, bu hafta Moskova’ya yaptığı ziyaretin gidişatını, göreve gelmesinden bu yana geçen on yıl içinde Rusya ile gelişen ilişkileri öne sürerek ve bir “çok kutuplu dünya” ABD hakimiyetinden kurtarılması durdurulmayacaktır.

“Bugün dünya, bir yüzyılda görülmemiş derin değişimler geçiriyor” Xi yazdı madde Pazar günü Rossiyskaya Gazeta tarafından yayınlandı. “Barış, kalkınma ve kazan-kazan işbirliğine ilişkin tarihsel eğilim durdurulamaz. Dünyadaki çok kutupluluk, ekonomik küreselleşme ve uluslararası ilişkilerde daha fazla demokrasiye yönelik hakim eğilimler geri döndürülemez.”

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile görüşmek üzere Pazartesi günü Türkiye’ye gelmesi planlanan Xi, dünyanın karşı karşıya olduğuna dikkat çekti. “geleneksel ve geleneksel olmayan güvenlik sorunları” birlikte “zarar verici hegemonya, tahakküm ve zorbalık eylemleri.” Dünya ülkelerinin olduğunu da sözlerine ekledi. “Krizden işbirlikçi bir çıkış yolu bulmaya istekliyiz” içinden geçmeye çalıştıklarında “uzun ve dolambaçlı küresel ekonomik iyileşme.”

Uluslararası toplum, hiçbir ülkenin diğerlerinden üstün olmadığını, hiçbir yönetişim modelinin evrensel olmadığını ve tek başına hiçbir ülkenin uluslararası düzeni dikte etmemesi gerektiğini kabul etti. Tüm insanlığın ortak çıkarı, bölünmüş ve değişken değil, birleşmiş ve barışçıl bir dünyadır.

Xi, açıklamalarını Ukrayna krizi ve ABD’nin Çin’in Tayvan üzerindeki egemenliğine müdahalesi nedeniyle Washington ile artan gerilimler arasında yaptı. Pekin, Batı’nın Rusya’yı Ukrayna ihtilafı konusunda kınama baskısına direndi, bu konudaki tarafsızlığını korudu ve düşmanlıkları sona erdirmek için 12 maddelik bir barış planını destekledi. Washington barış teklifini reddetti ve Çin’i Rusya’ya askeri yardım yapmayı düşünmekle suçladı.

“Tüm tarafların ortak, kapsamlı, işbirlikçi ve sürdürülebilir güvenlik vizyonunu benimsedikleri ve eşit ayaklı, akılcı ve sonuç odaklı diyalog ve istişareyi sürdürdükleri sürece, krizi çözmenin de makul bir yolunu bulacaklarına inanıyoruz. kalıcı barış ve ortak güvenlik dünyasına giden geniş bir yol olarak” dedi Xi. Çin’in planının dikkate aldığını da sözlerine ekledi. “Bütün ülkelerin meşru güvenlik kaygıları.”

Çin ve Rusya karşılıklı güveni pekiştirdi ve “büyük ülke ilişkilerinde yeni model” Xi, son on yılda, iki ülke arasındaki ticaretin ikiye katlanarak 2022’de 190 milyar dolara ulaşmasının kanıtladığı gibi, yazdı. “Gerçek çok taraflılığı uygulamada, insanlığın ortak değerlerini teşvik etmede ve yeni bir tür uluslararası ilişkiler ve insanlık için ortak bir geleceğe sahip bir topluluk inşa etmede aktif olduk.”

Xi, Çin ile Rusya arasındaki yatırım ve ekonomik işbirliğinin nitelik ve niceliğinin artırılmasının yanı sıra daha güçlü politika koordinasyonu çağrısında bulundu. “Kalkınma ve gençleşme yolculuğundaki yol arkadaşları olarak Çin ve Rusya’nın insanlığın ilerlemesine yeni ve daha büyük katkılar yapmasını beklemek için her türlü nedenimiz var.”


Apsny News

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu