Güncel

Yasa dışı Ermeni grupları yol yapıp hendek kazıyor…


Azerbaycan tespit edip önlem aldı: Yasa dışı Ermeni grupları yol yapıp hendek kazıyor...

Son günlerde Rus Barış Gücü birliklerinin geçici olarak konuşlandığı Azerbaycan topraklarındaki yasa dışı Ermeni silahlı gruplarına mühimmat, mayın ve diğer askeri teçhizatların nakliyesinin yoğunlaştığı tespit edildi. Özellikle nakliyatlar için gece ve sisli havaların tercih edildiği görüldü.

Azerbaycan Savunma Bakanlığı’ndan yapılan açıklamaya göre yasa dışı silahlı Ermeni gruplarının bazı dağlık ve toprak alanlarda yol yaptıkları ve eski patikaları genişlettikleri tespit edildi. Bu yolların yasa dışı Ermeni silahlı gruplarının muharebe mevzilerini emniyete almak ve ikmal yapmak için kullanıldığı belirtildi.

Azerbaycan tarafından bu konuda defalarca çağrı ve görüşme yapılmasına rağmen yasa dışı faaliyetlerin devam ettiği belirtilen açıklamada Azerbaycan Ordusu’nun bu provokasyonlara karşı bölgesel kontrol önlemleri uygulamaya başladığı belirtildi.

“GEREKLİ ÖNLEMLER ALINDI”

Azerbaycan Savunma Bakanlığı’nın açıklaması şöyle:

“Ermeniler tarafından Hankendi-Halfali-Turşsu ve bu güzergahın kuzeyinden geçen Hankendi-Kosalar-Mirzaler-Turşsu yollarında kaçak inşaat çalışmalarının yoğunlaşması Azerbaycan Ordusu’nun teknik gözetleme araçlarıyla tespit edilip kaydedildi. Bu yollar yasa dışı Ermeni silahlı gruplarının savaş mevzilerini korumak ve ikmal yapmak için kullanılıyor.

Azerbaycan tarafından bu konuda çok sayıda çağrı ve görüşme yapılmasına rağmen silah ve diğer askeri teçhizatların taşınmasının önlenmesi için gerekli önlemler alındı.

Bu durum göz önünde bulundurularak Laçın yolunun kuzeyindeki toprak yolların yasa dışı faaliyetler için kullanılmasını ve Ermenistan’ın silah ile mühimmat taşıyarak gerginliği tırmandırma ve provokasyon çabalarını önlemek için Azerbaycan Ordusu’na bağlı birlikler tarafından gerekli yerlerde kontrol önlemleri alındı.”

Öte yandan Fuzuli ilçesine bağlı Yukarı Veysallı yerleşimi yönünde yasa dışı Ermeni silahlı grup üyelerinin hendek kazdığı tespit edildi.

Kaynak: Haber Global


Apsny News

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu