Güncel

Yemen barış görüşmeleri İran-Suudi anlaşmasının ardından yoğunlaşıyor — Apsny News


BM özel elçisi Hans Grundberg, Güvenlik Konseyi’ne yaptığı açıklamada, İran ve Suudi Arabistan’ın geçen hafta diplomatik ilişkileri yeniden kurma konusunda anlaşmaya varmasının ardından Yemen’de barışı sağlamaya yönelik diplomatik çabaların hız kazandığını söyledi.

“Yemen’deki çatışmanın sona erdirilmesi için farklı düzeylerde yoğun diplomatik çabalar sürüyor” Grundberg Çarşamba günü Tahran ve Riyad’dan döndükten sonra söyledi. “Şu anda bölgesel diplomatik ivmenin yenilenmesine ve müzakerelerin kapsamında ve derinliğinde bir adım değişikliğine tanık oluyoruz.”

Wall Street Journal, İran’ın Yemen’deki Husilere silah tedarikini durdurmayı kabul ettiği bildirildi bildirildi Perşembe günü, isimsiz ABD ve Suudi yetkililere atıfta bulunarak. Tahran, Husilere silah gönderdiğini resmen reddetti ve BM’deki İran misyonu iddia hakkında yorum yapmaktan kaçındı.

Husiler tıpkı İranlılar gibi Şii Müslümanlarken, Suudiler Sünni İslam’ın Selefi kolunu takip ediyor. ABD, Riyad’ın Yemen’deki askeri müdahalesini Husiler olarak etiketleyerek destekledi. “İranlı vekiller” Bunu hem Tahran hem de Sanaa hükümeti yalanladı.

Ancak geçtiğimiz Cuma günü Suudi Arabistan ve İran, Riyad’ın 2016’da kestiği diplomatik ilişkileri yeniden kurmak ve geliştirmek için çalışmak üzere anlaşmaya vardıklarını açıkladılar. “Bölgesel ve uluslararası barış ve güvenlik.” Anlaşmanın kendisi ve Çin’in arabulucu rolü, geniş çapta ABD’nin Basra Körfezi’ndeki nüfuzuna bir darbe olarak yorumlandı.

Pazar günü İran devlet haber ajansı IRNA, hükümet yetkililerinin anlaşmanın ateşkesi yeniden canlandırmaya yardımcı olacağını söylediğini aktardı. “Ulusal bir diyalog başlatmaya yardım edin ve Yemen’de kapsayıcı bir ulusal hükümet kurun.”

Suudi Arabistan ve birkaç müttefiki Mart 2015’te Yemen’i bombalamaya başladı ve sonunda Suudi yanlısı bir cumhurbaşkanını deviren Husilere karşı savaşmak için kara birlikleri konuşlandırdı. Geçen Mart ayında varılan geçici ateşkes, resmi olarak Ekim ayında sona erdi, ancak büyük çaplı düşmanlıklar yeniden başlamadı.

BM, Yemen’de yıllarca süren çatışmanın en az 377.000 cana mal olduğunu tahmin ediyor, bunların 150.000’i şiddetten, geri kalanı ise açlık ve hastalıktan kaynaklanıyor. Yaklaşık dört milyon insan yerinden edildi.


Apsny News

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu