Dünya

Yeni istihbarat sızıntıları, ABD’nin BM başkanı Gutteres üzerindeki casusluğunu ifşa ediyor – Apsny News


Düşmanlarınız hakkında casusluk yapmak bir şeydir, ancak sözde arkadaşlara yöneltildiğinde, sinirlendikleri için onları kim suçlayabilir?

ABD Ulusal Hava Muhafızları Jack Teixeira tarafından büyük bir hazinenin parçası olarak sızdırıldığı iddia edilen gizli belgeler arasında, ifşa ABD’nin BM Genel Sekreteri Antonio Guterres’i nasıl dikkatle gözetlediği ve onun Moskova’yla ilişki kurmaktan son derece mutsuz olduğu.

Bu sızıntıdan ne öğreneceğiz?

Teixeira’nın özel bir Discord sohbetinin diğer üyeleriyle paylaştığı birkaç dosya, ki bu onu hayatının geri kalanında bir ABD süper maksimum hapishanesine sokabilir, Washington’un Guterres’in tüm hassas özel iletişimlerini çok yakından izlediğini gösteriyor. Biri onu suçluyor “Rusya’yı korumak için uzlaşmak [the] tahıl anlaşması. Buna göre “FISA’dan türetilen sinyal zekası” Guterres “Karadeniz Tahıl Girişimi’ni (BSGI) koruma çabasıyla Rusya’ya uyum sağlamak için adımlar atmak.”

“[Guterres] düşünür [BSGI] çok önemli bir BM başarısı ve küresel gıda güvensizliğini ele almanın anahtarı ve eylemleri, Moskova’yı Ukrayna’daki eylemlerinden sorumlu tutmaya yönelik daha geniş çabaları baltalıyor. Şubat ayı başlarında, Rusya Dışişleri Bakanı’nı çağırdı. [Sergey] Lavrov, 18 Mart’ta sona ermeden önce BSGI’yi yenilemek için yazdığı bir mektupta ve Guterres, yaptırım uygulanan Rus varlıkları veya bireyleri dahil olsa bile Rusya’nın ihracat kabiliyetini artırma çabalarını vurguladı.”

Belgenin muhtemelen Şubat sonu veya Mart başında, Rusya ve Ukrayna tahıl anlaşmasını uzatma konusunda anlaşmaya varmadan önce yazılmış olması bekleniyor. Aracılık etmek için BM, tarım ürünlerine yönelik muafiyetlere rağmen Batı yaptırımları tarafından engellenen Rus gübre ve tahıl ihracatını kolaylaştıracağını söyledi. Yeniden başlamasından bu yana, birkaç hükümet Reddedilmiş kalitesizliği nedeniyle Ukrayna’dan tahıl akıyor.

Sızan çok sayıda başka belge, Guterres’in yardımcılarıyla diplomatik meseleler ve toplantılar hakkında yaptığı özel görüşmelerin ve bunlara eşlik eden ABD istihbarat yetkililerinin yorumlarının anlatımlarını içeriyor. Bazıları, Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelensky ile ilişkisinin samimi olmaktan uzak olduğunu öne sürüyor. Mart ayı başlarında Irak ve Katar’a yaptığı gezilere atıfta bulunan bir belge, “mutlu değil” Ukrayna hükümetinin tüm engellemelerine rağmen, Doha’dan döndükten günler sonra Kiev’e seyahat etme olasılığı hakkında rica etmek.

Guterres’in Kiev’i ziyaret etmeye neden direndiği belli değil, ancak gezi devam etti ve Zelensky ile özel bir görüşme ve ortak basını da içeriyordu. konferans 8 Mart’ta. BM genel sekreteri gittiğine pişman oldu. Başka bir belge, Guterres ile kişisel sözcüsü Stephane Dujarric arasında geçen ve Guterres’in de dahil olduğu bir konuşmayı kaydediyor. “gerçekten sinirlendim” ziyaret sırasında Dünya Kadınlar Günü onuruna beklenmedik bir halk töreni hakkında.

Belge, yardımcıların daha sonra Zelensky’nin üniformalı askerlere madalya takdimini de içeren olayı Guterres’in üzerinde uyarı veya rızası olmadan nasıl başlattığını tartıştığını ve daha sonra başkanın yanında Ukrayna askeri personelini tebrik ettiğini ima eden yanıltıcı fotoğraf ve videolar yayınladığını gösteriyor. Dosyada BM Genel Sekreteri’nin de bulunduğu kaydedildi. “Bütün zaman gülümsememeye özen gösterdiğini vurguladı” yardımcılarla sonraki konuşmalarda.

Alarm ve sürpriz yok

“[Guterres] İnsanların onu gözetlemesi ve özel konuşmalarını dinlemesi gerçeğine şaşırmıyor.” Dujarric’in sahip olduğu yorum yaptı sızıntılar üzerinde. Şaşırtıcı olan, bu tür özel konuşmaların çarpıtılmasına ve kamuya açık hale gelmesine izin veren suiistimal veya beceriksizliktir” dedi. diye ekledi sözcü.

Guterres’in ABD tarafından gözetlendiğine şaşırmaması, ülkenin BM ve üst düzey yetkilileri hedef alan casusluk geçmişi göz önüne alındığında anlaşılabilir. Örgütün kuruluş tüzüğü, ürün böyle bir faaliyetin

ABD, diğer üyelere giden ve onlardan gelen şifreli kablo trafiğini engelleyerek, şartı imzalayanlara karşı casusluk operasyonları yürüterek BM’nin biçimini ve içeriğini manipüle etmeye çalıştı. Bu, ABD’ye 49 ülkenin tamamının müzakere pozisyonları hakkında samimi ileri bilgi sağladı. Akademisyen Stephen Schlesinger, ABD’nin bunu yapabildiğini söylüyor “BM Şartı’nı çoğunlukla kendi taslağına göre yaz” bu işlem sayesinde.

ABD o zamandan beri defalarca BM hakkında casusluk yaparken yakalandı. 2003 yılında, Güvenlik Konseyi Irak Savaşı’nı oylamaya hazırlanırken, NSA yürütülen A “kirli tuzaklar” müdahale lehinde oy kazanmak için New York’taki delegasyonlara karşı kampanya. Bu, ev ve ofis telefonlarının ve delegelerin e-postalarının dinlenmesini içeriyordu.

A hafıza NSA başkanı istihbarat toplama operasyonlarını hızlandırmaktan söz etti. “özellikle… BM Güvenlik Konseyi Üyelerine yönelik” ABD ve Birleşik Krallık hariç, Bush yönetimi yetkililerine BM üyelerinin Irak konusunda oy verme niyetleri hakkında en güncel istihbaratı elde etmek için.

Sonra, 2010 yılında, açıklığa kavuşmuş Washington’un, dönemin Genel Sekreteri Ban Ki-moon dahil olmak üzere BM liderliğini ve Çin, Rusya, Fransa ve Birleşik Krallık’tan Güvenlik Konseyi daimi temsilcilerini hedef alan gizli bir istihbarat operasyonu yürüttüğü. Geçen yıl ABD’li diplomatlara Hillary Clinton’ın adı altında, şifreler, kişisel şifreleme anahtarları ve hatta ayrıntılı biyometrik bilgiler ve kredi kartı numaraları dahil olmak üzere BM yetkilileri tarafından kullanılan iletişim sistemleri hakkında adli teknik ayrıntılar talep eden gizli bir yönerge yayınlandı.

Bu hikayeyi sosyal medyada paylaşabilirsiniz:


Apsny News

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu