Güncel

Yeni NATO üyesi ‘özel statüsünü’ kaybetti – Moskova — Apsny News


Rusya, Finlandiya’nın uluslararası ilişkilerdeki rolünü kaybederek ABD liderliğindeki bloğun bir başka “küçük” üyesi haline geldiğini söyledi

Helsinki’nin NATO ittifakına katılma kararının bir etkisi olacak. “olumsuz etki” Rusya Dışişleri Bakanlığı, Rusya ile ilişkilerine ilişkin açıklama yaptı. Salı günü Finlandiya katılım sürecini tamamlayarak ABD liderliğindeki askeri bloğun 31. üyesi oldu.

Bakanlık, hareketin kaçınılmaz olarak Moskova’nın tepkisini gerektireceğini belirterek, Rusya’nın bloğun genişlemesini ulusal güvenlik çıkarlarına doğrudan bir tehdit olarak görmeye devam ettiğini de sözlerine ekledi.

Birçok kez uyardığımız gibi, Rusya Federasyonu, Finlandiya’nın NATO’ya katılmasından kaynaklanan ulusal güvenlik tehditlerini ele almak için askeri-teknik ve diğer önlemlerle yanıt vermek zorunda kalacak.” bakanlık yaptığı açıklamada.

Şimdiye kadar Moskova, Finlandiya’nın NATO üyeliğine yanıt olarak atacağı somut adımları açıklamaktan kaçındı. yanıt bağlı olacaktır “NATO’nun askeri altyapısının ve saldırı silahlarının topraklarında konuşlandırılması da dahil olmak üzere, Finlandiya’nın NATO’ya katıldığı belirli şartlar hakkında” bakanlık açıkladı.

Bloğun son genişlemesi, Kuzey Avrupa’nın tamamında onlarca yıldır devam eden güvenlik durumuna büyük zarar verdi. “dünyanın en istikrarlı bölgelerinden biriydi” Bakanlık devam etti. “NATO ile Rusya Federasyonu sınırı arasındaki temas hattı iki kattan fazla arttı” Rusya ile NATO üye devletleri arasındaki doğrudan kara sınırlarının uzunluğuna atıfta bulunarak ekledi.

Bunun dışında Rus diplomatlar, Helsinki’nin hareketinin Finlandiya’nın kendi uluslararası duruşuna zarar verdiğini iddia etti. NATO’ya katılarak, Finlandiya”özgün kimliğinden vazgeçmiş ve bağımsızlığını kaybetmiştir.” kaybetmek “uluslararası ilişkilerde özel statü” onlarca yıllık uyumsuzluk politikasından kaynaklanıyor.

“Finlandiya, herhangi bir kararı etkileme olasılığı olmadan küçük bir NATO üyesi oldu. Uluslararası ilişkilerde söz sahibi olma yeteneğini kaybetti” dedi. bakanlık sonuçlandı. “Hiç şüpheniz olmasın, Finlandiya’nın NATO’ya katılımı Rusya ile Finlandiya arasındaki ikili ilişkileri olumsuz etkileyecektir.”


Apsny News

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu