Dünya

Yeni Zelanda’da gelen haber iklim için korkuttuYeni Zelanda‘nın istatistik kurumu Stats NZ, okyanus ve kıyı suyu sıcaklıklarına ilişkin 1982-2023 yıllarındaki verileri güncelledi.

Yeni Zelanda’daki Ulusal Atmosfer ve Su Enstitüsü’nden (NIWA) alınan söz konusu veriler, sıcaklıkların kaydedilmeye başlandığı 1982’den beri en yüksek yıllık sıcaklık seviyesine son 2 yılda ulaşıldığını gösterdi.

1982’den bu yana okyanus yüzeyi sıcaklıklarında her 10 yılda bir 0,16 ila 0,26 derece, kıyı sularında ise 0,19 ila 0,34 derece sıcaklık artışı gözlemlendiği bildirildi.

DENİZ ISI DALGALARINDA YENİ SEVİYE

Veriler ayrıca deniz suyunun uzun süreler olağan dışı ısındığı dönemleri ifade eden “deniz ısı dalgalarının” da yeni seviyelere ulaştığını gösterdi.

Avustralya ile Yeni Zelanda arasındaki Tasman Denizi 2022’de yılın yaklaşık yüzde 60’ında, kuzeybatı adaları ise yılın yaklaşık yüzde 89’unda “ısı dalgasına” maruz kaldı.

Çevre ve Tarım İstatistikleri yetkilisi Stuart Jones, “Sıcaklıktaki küçük artışlar bile deniz ekosistemlerini bozabilir ve hastalık risklerini artırabilir.” ifadelerini kullandı.

Jones, sıcaklık artışlarının deniz seviyesinin yükselmesine de etki ettiğini kaydetti.


Apsny News

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu