Dünya

Yıldırım çarpması SpaceX fırlatma planlarını bozuyor (VİDEOLAR) — Apsny News


Erteleme, şirketin Starship’inin kalkıştan birkaç dakika sonra patlamasından bir hafta sonra geldi.

SpaceX, Florida’daki Kennedy Uzay Merkezi’ndeki fırlatma rampasına yıldırım düşmesinin ardından Falcon Heavy uzay aracının fırlatılmasını erteledi. Amerikan havacılık ve uzay üreticisi, Cuma akşamı başka bir girişimde bulunacağını söyledi.

Perşembe günü Twitter’da yayınlanan bir mesajda SpaceX, “Olumsuz hava koşulları nedeniyle ekip, @ViasatInc’in ViaSat-3 Americas misyonunun bu akşamki Falcon Heavy lansmanından uzak duruyor.

ABD Ulusal Hava Servisi bir kasırga uyarısı verirken, gün boyunca doğu Florida’da yağmur ve kuvvetli rüzgarlar bildirildi.

Çevrimiçi olarak paylaşılan görüntüler, Perşembe günü fırlatma rampasına ve çevredeki alana çarpan çok sayıda şimşek gösterdi.

Falcon Heavy gemisinde, yörüngeye girmesi beklenen birkaç ticari uydu var.

Gecikme, geçen Perşembe günü SpaceX’in Starship’inin kalkıştan sadece birkaç dakika sonra patladığı bir arızanın ardından geldi. Uzay aracı, itici roketten ayrılamadı ve gökten düşmeye başladı.

Esasen kendi kendini yok eden bir mekanizma olan uçuş sonlandırma sistemi, “hem itici hem de gemide komuta edildi,” SpaceX daha sonra açıkladı.

Fırlatma o haftanın başlarında ertelenmişti ve geri sayım sırasında neredeyse iptal ediliyordu.

Bunun gibi bir testte, başarı öğrendiklerimizden gelir ve bugünkü test, SpaceX yaşamı çok gezegenli hale getirmeye çalışırken Starship’in güvenilirliğini artırmamıza yardımcı olacak.”dedi şirket yaptığı açıklamada.

Bu hikayeyi sosyal medyada paylaşabilirsiniz:
Apsny News

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu