Dünya

Yıldız, Dünya’nın nihai kaderine bir göz atmak için gezegeni yutuyor – Apsny News


Amerika Birleşik Devletleri’ndeki gökbilimciler Çarşamba günü, evrendeki en yıkıcı güçlerden birine ilk kez tanık olduklarını açıkladılar: Ölmekte olan bir yıldız, kitlesel olarak kırmızı bir deve dönüşmüş ve yakınlarda olma talihsizliğine sahip bir gezegeni yok etmişti.

Bilim adamları, ev sahibi yıldızları mevcut tüm enerjisini yaktığında ve bir kırmızı deve dönüşerek ölme sürecine başladığında çoğu gezegenin sonunda yok olduğuna inanıyor. Bu, bir yıldızın yıldız evriminin son aşamasıdır ve yıldız savaşarak aşağı iner ve yanındaki her şeyi göksel mezarına getirir.

Ancak France 24 yayıncısına göre MIT’den Kishalay De, bu özel durumun bir “dedektif hikayesi.”

“Her şey yaklaşık üç yıl önce, her gece gökyüzünün görüntülerini alan Zwicky Geçici Tesis araştırmasından elde edilen verilere bakarken başladı.” De dedi. Rastgele görünen bu kaleydoskopta, sadece on gün içinde parlaklığını 100 kat artıran bir yıldız fark ettiğini ekledi.

NASA’nın kızılötesi uzay teleskobu NEOWISE de dahil olmak üzere daha yakından inceleme, Samanyolu galaksisinde Dünya’dan yaklaşık 12.000 ışıkyılı uzaklıkta bulunan ölmekte olan yıldızın, Jüpiter’e benzer büyüklükte bir gaz devini yuttuğunu ortaya çıkardı. Tüm sürecin yaklaşık 100 gün sürdüğünü tahmin ettiler.

De’nin üzerinde çalıştığı gece gökyüzü görüntülerinde tanık olduğu son, parlak patlama, gezegenin yaşamının son on gününde, tamamen kırmızı deve dahil olurken gerçekleşti.

Ve şu anda yok olan gezegenin Dünya’dan yaklaşık 11 kat daha büyük olduğu göz önüne alındığında, bilim adamları, gezegenimizin yaklaşık beş milyar yıl içinde Güneş tarafından yok edildiğinde çok fazla mücadele etmesini beklemiyorlar.

“Güneş sistemimizin ömrünü uzatan milyarlarca yıldan sonra, kendi son aşamalarımız muhtemelen yalnızca birkaç ay süren son bir flaşla sonuçlanacak.” De’nin araştırma ortağı Ryan Lau, bulgularının “Varlığımızın geçiciliğinden bahset.”

Bununla birlikte, Güneş’in kendi kırmızı dev biçimine doğru genişlemesinin gezegenimizi uzun süredir kuru, yaşanmaz bir çorak araziye dönüştüreceği göz önüne alındığında, insanlar muhtemelen nihai kaderimize tanık olmayacaklar.


Apsny News

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu