Dünya

Yolsuzlukla suçlanan Güney Kore’nin yeni Avustralya Büyükelçisi istifa ettiLee Jong-sup, 4 Mart’ta Devlet Başkanı Yoon Suk Yeol’un muhafazakar yönetimi tarafından Canberra’daki Kim Wan-joong’un yerine atanmıştı.

Eski savunma bakanı olan büyükelçi, Güney Kore Adalet Bakanlığı’nın seyahat yasağını kaldırarak ülkeden ayrılmasına izin vermesinin ardından 12 Mart’ta üst düzey elçi olarak göreve başlamak üzere Avustralya’ya uçtu.

Ancak 10 gün sonra, Güney Koreli bir askerin boğulmasıyla ilgili bir soruşturmaya müdahale ettiği iddiaları üzerine ülkenin üst düzey yetkililer için Yolsuzluk Soruşturma Ofisi tarafından açılan soruşturma nedeniyle ülkesine dönmek zorunda kaldı. Lee, yöneltilen suçlamaları reddetti. 

“Adaletten kaçırıldı” eleştirisi  

Muhalefet milletvekilleri hükümeti, Lee’yi adaletle yüzleşmekten korumak için Avustralya’ya göndermekle suçladı.

Bu atama Nisan ayında yapılacak parlamento seçimleri öncesinde son derece tartışmalı ve siyasi açıdan zehirleyici oldu ve Avustralya’daki Güney Kore diasporası üyeleri Parlamento Binası önünde kararı protesto etmiştir.

Güney Kore Dışişleri Bakanlığı dün istifayı doğruladı. Bakanlıktan yapılan açıklamada, “İstifası cumhurbaşkanına bildirildi ve kabul edilmesine karar verildi” denildi.

Eleştiri okları cumhurbaşkanına

Korea Pro adlı online yayının editörü John Lee, bu destanın hükümet ve cumhurbaşkanı için bir “utanç” olduğunu söyledi.

John Lee, “Ana muhalefetteki Demokrat Parti, eski bakan Lee’nin Avustralya’ya büyükelçi olarak atanmasının, şüpheli bir suçlunun soruşturma ve potansiyel kovuşturmadan kaçınmasına yardımcı olmakla eşdeğer olduğunu iddia etti” dedi. John Lee, “Özellikle Başkan Yoon Suk-yeol’un eski bir savcı olduğu düşünüldüğünde bu kötü bir görüntüdür.”

Suçlamalar askerin can güvenliğiyle ilgili

Geçen yıl Temmuz ayında Güney Koreli bir deniz piyadesi olan Onbaşı Chae Su-geun, bir arama kurtarma operasyonu sırasında güçlü nehir akıntılarına kapılmıştı. Kendisine can yeleği giydirilmediği ortaya çıkmıştı.

Askeri müfettiş Albay Park Jung-hun, sekiz subayın “kasıtsız adam öldürmeye yol açan mesleki ihmal” ile suçlanmasını tavsiye etti.

Lee’nin bulguların açıklanmaması için yetkililere baskı yaptığı iddia ediliyor. Raporun polise teslim edilmesinin ardından Albay Park emre itaatsizlikle suçlandı.

“Diplomatik yanlış bir adım”

Yedek denizcileri temsil eden sendika ABC’ye yaptığı açıklamada büyükelçinin istifa teklifinin “rahatlatıcı” olduğunu söyledi. 

Deniz Piyadeleri Yedek Ulusal Birliği Başkanı Jung Won Chul “Hepimiz son derece öfkeliydik” dedi.

Jung, “Neden böyle bir kişiyi Avustralya’ya gönderdiler? Bu kişinin atanması sadece Chae Su-geun davasının soruşturulması için uygun değildi, aynı zamanda iki ülke arasındaki ilişkilere de zarar verdi. Bu önemli bir diplomatik yanlış adımdı. Baş tanığın kaçmasının soruşturma ve yargılama sürecini engelleyebileceği endişesi vardı” dedi. 

Lee, Güney Kore’ye döndükten sonra, gazetecilere diplomatik şeflerle bir toplantıya katılmak üzere geri döndüğünü ama aynı zamanda sorgulanmak üzere hazır bulunacağını söyledi.

Eski savunma bakanının Avustralya genel valisine güven mektubunu verip vermediği açıklanmadı. Avustralya Dışişleri Bakanlığı o dönemde Lee’nin atanmasını memnuniyetle karşılamıştı.

 


Apsny News

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu