Güncel

YSK Başkanı Ahmet Yener adaylık itirazları hakkındaki kararı açıkladı! Erdoğan’ın adaylığına engel yok2023 seçimleri… YSK Başkanı Ahmet Yener, açıklamalarda bulundu. Yener, öncelikle Millet İttifakı isminin kullanılmasına yapılan itirazın reddedildiğini açıkladı.

Yener daha sonra, YSK’nın Recep Tayyip Erdoğan, Kemal Kılıçdaroğlu ve Muharrem İnce’nin adaylıklarına yönelik itirazların değerlendirildiğini ve burada da oy birliğiyle itirazlara ret kararı verildiğini duyurdu. 

Yener’in açıklamaları:

YSK’nın ele aldığı konuları izah etmek istiyorum. Millet Partisi’nin Millet İttifakı’nın adının kullanılmaması itirazı değerlendirilmiş, sonucunda oy çokluğuyla talebinin reddine karar verilmiştir. Millet İttifakı unvanı 2018’deki gibi 2023’te de kullanılacak.

Bir diğer konu Cumhurbaşkanlığı ve milletvekilliği seçimine yönelik olarak 18 Mart 2023’te ilan edilen sürece göre, geçici adayların listesi ilan edilmiş, itirazlar sona ermiş, dün ve bugünkü çalışmalarda itirazlar değerlendirilmiştir. Sayın Kemal Kılıçdaroğlu’nu, Sayın Muharrem İnce’nin ve Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın ilanlarına itirazlarda bulunulmuş aday olamayacakları itirazı yapılmıştır. Her 3 adaya yönelik itirazları değerlendirdik, sonucunda Anayasa’nın 77., 101. ve 116. maddeleri ve Cumhurbaşkanlığı Seçimi Kanunu’nun 3, 6, 8, ve 8A maddeleri birlikte değerlendirilmiş ve oy birliği ile 3 aday yönünden adaylıklarına itirazların reddine karar verilmiştir. 

Kaynak: Haber Global


Apsny News

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu