Sağlık

Hatay’ın kabusu oldu, ‘Yılan ısırığı…’


Depremin yıkıma uğrattığı Hatay‘ın ilçelerinde afetzedelerin sorunları bitmek bilmiyor. Deprem bölgesinde geçtiğimiz Nisan ve Mayıs aylarında ortaya çıkan yılan sorunu azalsa da varlığını halen sürdürüyor. Özellikle çadırlarda yaşamını sürdürmek zorunda kalan depremzedeler arasında yılan sokması sonucu hastanelerin acil servislerine başvurular devam ederken, Antakya’da havaların ısınmasıyla bir yandan da vektör, haşere ve kemirgenlere karşı mücadele veriliyor.

KORKULU RÜYA

AFAD ekiplerinin yoğun ilaçlama mesai devam ederken, sıcaklıkların 40 dereceyi bulduğu Antakya, İskenderun, Samandağ, Arsuz, Defne gibi ilçelerde ise yılanlar, özellikle çadırlarda yaşamını sürdüren vatandaşların korkulu rüyası olmuş durumda. Yılan ısırığı kadar kent genelindeki acil servislerde zaman zaman panzehir olarak kullanılan venom sorunu yaşandığını öne sürülürken, Hatay’da ikamet eden göz doktoru Necmettin Mirioğlu ise ailesinin başından geçenleri haberglobal.com.tr’ye anlattı. 

Hatay'ın kabusu oldu, 'Yılan ısırığı...' - Resim : 1
Felaketin yaraları sarılmaya çalışılıyor.

VENOM BULUNAMADI

Miroğlu, 55 yaşındaki ablası Z.K’nın, zamanında müdahale yapılmadığı için ölümden döndüğünü belirterek “Defne’de ikamet eden ablamı, haziran ayının ilk haftasında yılan ısırdı. Diğer aile üyelerimiz kendisini 10 dakika içinde Defne Devlet Hastanesi’ne götürdü. Sağlık kurumunda kız kardeşimden kan örnekleri alınsa da elektrik kesik olduğundan kan değerleri saptanamadı. Üstüne üstlük hastanede yılan sokmasında panzehir olarak kullanılan ‘venom’ olmadığı belirtilerek, Dörtyol Devlet Hastanesi’ne sevk edildi” dedi. 

4 GÜN YOĞUN BAKIMDA KALDI 

“Olayı saat 10.00’da meydana gelmesine karşın, kan tahlilleri ile gerekli müdahalenin ancak saat 17.00’de Dörtyol Hastanesi’nde uygulandığını dile getiren Dr.Miroğlu, “Bazı doktor arkadaşlarım olayın yaşandığı tarihte Defne Devlet Hastanesi Acil Servis biriminde doktor olmadığını söyledi. Ablama erken müdahale edilmiş olsa 3 gün içinde toparlanacaktı ancak kendisi 4 gün yoğun bakım olmak üzere 2 hafta hastanede yatarak tedavi görmek zorunda kaldı” diye konuştu. 

Bölgede hem yılan, hem haşere sorunu devam ettiğini sözlerine ekleyen Dr.Miroğlu,  “Hatay ve ilçelerine çok miktarda panzehir olarak kullanılan ‘venom’ gönderilmesi gerekir. Sağlık hizmetlerinde ister istemez bir takım aksaklıklar yaşanıyor” ifadelerini kullandı. 

 

Hatay'ın kabusu oldu, 'Yılan ısırığı...' - Resim : 2
Yılan sorunun çözümü için öncelikle bu hayvanların besin kaynağı olan fare ve sıçanların ortadan kalması gerektiği belirtiliyor

FARELER ARTTIKÇA YILANLAR ORTAYA ÇIKTI   

Antakya Tabip Odası Başkanı Sevdar Yılmaz da, sorunun azalsa da devam ettiğini söyleyen isimlerden. Ağır hasarlı olup yıkılmamış binalarda bulunan gıdaların fare ve sıçanların artışına neden olduğuna dikkat çeken Yılmaz, şu bilgileri paylaştı:  “Afet bölgesinde ciddi hijyen sorunu da söz konusu.  Hasarlı atıl yapılar farelerin yuva ve beslenme alanlarına dönüşmüş durumda. Yılanların besin kaynağı fare ve sıçanlar olduğundan öncelikle bu soruna çözüm bulunması gerekiyor.”

MİLYONLARCA ODAK NOKTA! 

Yılmaz, “Hatay Büyükşehir Belediyesi, ekipman ve araç konusunda sıkıntı yaşıyor” derken,  şunları söyledi: “Aynı şekilde diğer kurumların personeli de iyi niyetle çalışsa da daha fazla yatırım araç-gereç ve insan gücü gerekiyor. Depremden önce sinekle mücadele olarak kent genelinde 120 bin odak nokta diye tabir edilen alan varken şimdilerde bu rakam milyonla ifade ediliyor. En çok şikayet gelen yerler, Arsuz, İskenderun, Antakya, Defne, Samandağ ve Kırıkhan.”

 İLK KEZ GÖRDÜKLERİMİZ VAR 

Öte yandan özel ilaçlama firmasından yetkililer de depremden sonra bugüne kadar görülmeyen birçok böcek ve yılan türüne denk geldiklerini uyarısında bulundular. Hatay’da ilaçlama yapan bir esnaf ise, “Deprem ve yazın gelmesiyle toprak altındaki ne kadar canlı varsa yüzeye çıktı. Sorun daha çok çadır kurulan alanlarda”  dedi. 

Hatay İnşaat Mühendisleri Odası Başkanı İnal Büyükaşık da sorularımızı cevaplarken, şöyle konuştu: “Haşere, kemirgen ve yılan sorunu halen devam ediyor. Bölgede hijyen sorunları da söz konusu. Bir yandan da sineklerle mücadele ediyoruz. Antakya’da hasarlı binaların yıkımı,  enkaz döküm alanları kısaca birçok sorun var.”

mert.inan@haberglobal.com.tr 

 

Kaynak: Web Özel


Apsny News

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu