Sağlık

Korkulan oldu, en çok vaka Türkiye’de!


Türkiye genelinde kızamık vakalarındaki riskli tablo devam ediyor. Geçtiğimiz gün Sağlık Bakanı Dr.Fahrettin Koca’nın “Vakaların yüzde 86’sı İstanbul’da ama kontrol altında. Mobil sağlık ekiplerimizle takibini yapıyoruz” sözlerinden sonra, yeni bilgiler gün yüzüne çıktı. Uzmanlar sorunun hem aşı reddi, hem de aşısız mültecilerden kaynaklandığını yinelerken, Dünya Sağlık Örgütü‘nün (DSÖ) son yayınladığı kızamık raporunda Türkiye için korkutan rakamlar dikkatlerden kaçmadı. 31 Mayıs tarihinde yayınlanan “Avrupa Bölgesi Kızamık ve Kızamıkçık Raporuna” göre Mayıs 2022’den Nisan 2023’e kadar olan dönemde Avrupa genelinde en çok kızamık vakası Türkiye’den bildirildi.

Korkulan oldu, en çok vaka Türkiye'de! - Resim : 1
DSÖ’nün 31 Mayıs tarihinde yayınladığı “Avrupa Bölgesi Kızamık ve Kızamıkçık Raporunda” durumun vehameti açıkça ortaya konuluyor. Foto-Grafik: DSÖ 

AVRUPA GENELİNDE ARTIŞ VAR

DSÖ raporuna göre 2023’ün başından bu yana DSÖ Avrupa Bölgesi’ndeki 17 ülkede kızamık vakası rapor edilirken, Şubat ayı sonunda 900’den fazla vaka olduğu, bu sayının 2022’nin tamamı için bildirilen sayıyı aştığı ortaya konuldu.

SON BİR YILDA 1543 VAKA 

DSÖ’nün yayınladığı raporda en korkutucu tablo ise Mayıs 2022–Nisan 2023 arasındaki döneme ilişkin veriler oldu. Mayıs 2022’den Nisan 2023’e kadar bildirilen 4 bin 544 kızamık vakasının yüzde 95’i, Türkiye, Rusya ve Tacikistan’da saptandı. Türkiye’nin bin 543 kızamık vakası ile ilk sırada yer aldığı belirtilirken, Rusya bin 129 vaka ile ikinci sırada, Tacikistan ise 568 vaka ile üçüncü sıradaki ülke oldu.

POLONYA VE TÜRKİYE

DSÖ raporuna göre Avrupa genelinde geçtiğimiz ocak ayından itibaren kızamık vakalarında adeta patlama yaşanırken, mart ise vaka oranı açısından zirve nokta oldu. Öte yandan kızamıkçık vakalarına da yer verilen raporda Mayıs 2022–Nisan 2023 arasında Polonya’da 194, Türkiye”de 48, İtalya’da ise 16 kızamıkçık vakası saptandığının altı çizildi. 

Korkulan oldu, en çok vaka Türkiye'de! - Resim : 2
2013 yılında vaka sayısı 7 bin 405 olurken, bu vakaların 6 bin 731’ini Türk vatandaşları, 674’ünü ise mülteciler oluşturuyordu.

TÜM ÜLKELER UYANIK OLMALI

Raporda, kızamığın oldukça bulaşıcı bir viral hastalık olduğu belirtilirken, “Güvenli ve etkili bir aşı bulunmasına rağmen, küresel olarak küçük çocuklar arasında önemli bir ölüm nedeni olmaya devam etmektedir” denildi. DSÖ Avrupa’da Aşı ile Önlenebilir Hastalıklar ve Bağışıklama Ekip Lideri Dr. Jose Hagan ise “Kızamığın endemik bulaşmasını ortadan kaldırdığı doğrulanan ülkeler de dahil olmak üzere tüm ülkeler, bu oldukça bulaşıcı hastalığın olası ithalatı ve yayılması konusunda uyanık olmalıdır” bilgisini paylaştı.

 2010’A KADAR SADECE 10 VAKA 

Son haftalar da ailelerin korkulu rüyası haline gelen kızamık vakalarındaki artışın en büyük nedeni aşı karşıtlığı ile kaçak yollarla Türkiye’ye giren mültecilerden kaynaklanıyor. Türkiye’de, uluslararası kararlar doğrultusunda 2002 yılında “Kızamık Eliminasyon Programı” yürütülmeye başlanırken, bu program ile kızamık olgularının sayısı 2010 yılına kadar ülke genelinde 10’u bile geçmedi. Çocukluk dönemi aşılanmasında örnek ülkeler arasında gösterilen Türkiye’de 2011 yılından itibaren vaka sayılarında ciddi artışlar görülmeye başlandı. Bu tarihten itibaren aşı karşıtlarının sosyal medya üzerinden ortaya attıkları birtakım yanlış bilgiler, ailelerde kafa karışıklığına yol açmaya başladı.

 AŞI REDDİ ARTIYOR 

Türkiye’de 2011 yılında sadece 18 aile çocuğuna aşı yaptırmak istemezken 2018 yılında bu rakam 23 bine çıktı. Kızamık vaka sayısında en büyük artış ise 2013 yılında görüldü. Bu tarihte vaka sayısı 7 bin 405’e çıkarken, vakaların 6 bin 731’ini Türk vatandaşları, 674’ünü ise mülteciler oluşturdu. Son dönemdeki vaka artışı ise Dünya Sağlık Örgütü raporlarına yansırken, Nisan 2022, Mart 2023 tarihleri arasında Avrupa’daki kızamık olgu sayılarına göre Rusya ve Tacikistan’dan sonra Türkiye 457 olgu ile 3.sırada yer aldı. Bu sayının 343’ünün ise 2023 ün Ocak ve Şubat aylarına ait olduğu aktarıldı.

 mert.inan@haberglobal.com.tr 

Kaynak: Web Özel


Apsny News

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu