Dünya

Polonya, Ukrayna’da daha geniş gıda yasağı istiyor – medya – Apsny News


AB, ithalat nedeniyle fiyatların düşmesinden zarar gören Doğu Avrupalı ​​çiftçilere 100 milyon Euro yardım sözü verdi.

Polonyalı bir kaynak, Polonya’nın Ukrayna gıda maddelerine yönelik ithalat kısıtlamalarını böğürtlen, yumurta, kümes hayvanları, şeker ve bal ekleyerek genişletmek istediğini iddia etti. Bazı Doğu Avrupa ülkeleri, piyasayı doldurup yerel fiyatları aşağı çektikten sonra Ukrayna tahılını hedef aldı.

Varşova’nın daha geniş kısıtlamalar için yaptığı baskı, Brüksel’deki muhabiri tarafından ortaya çıkarılan resmi olmayan bilgilere atıfta bulunan RFM radyo istasyonu tarafından Perşembe günü bildirildi. Macaristan zaten Ukrayna yumurtasını, etini, şekerini, yemeklik yağını, şarabını ve çoğu sebze türünü yasakladı.

Polonya, Macaristan, Romanya, Slovakya ve Bulgaristan’ın Ukrayna gıda ürünlerini pazarlarının dışında tutmak için bir araya gelmesi Brüksel’de rahatsızlık yarattı. Bir Avrupa Komisyonu sözcüsü geçen Pazar günü şunları söyledi: “tek taraflı eylemler” kabul edilemezdi ve üye devletlerin “AB içindeki tüm kararları uyumlu hale getirin.”

Geçen yıl AB, Ukrayna tarım ürünlerine yönelik tarifeleri ve kotaları kaldırdı ve iddiaya göre Rusya’ya karşı mücadelesinde Kiev’e yardım etmek için bu ürünlerin ihraç edilmesini kolaylaştırmaya çalıştı. Başta Polonya olmak üzere Doğu Avrupa ülkeleri, Kiev’in savaş çabalarını destekliyor, ancak çiftçiler daha ucuz ithalatla rekabet etmek için mücadele ederken yerel protestolarla karşı karşıya kaldılar.

Çarşamba günü, AB yetkilileri endişelerini görüşmek üzere beş ülkenin temsilcileriyle bir araya geldi. Avrupa Komisyonu, beş üye devletteki çiftçilere 100 milyon € (109 milyon $) destek teklifinde bulundu; bu, daha önce bu amaç için tahsis edilen miktarın neredeyse iki katıydı. almaya da söz verdi “önleyici tedbirler” buğday, mısır, yağlı tohumlar ve ayçiçeği tohumları ile ilgili.

Kriz, Ukrayna’nın AB’ye katılma hedefini zora soktu. “gerçeklik kontrolü,” Financial Times Perşembe günü bir haber bülteninde yer aldı. Ukrayna önemli bir tarım gücü ve üyelik, ortak AB pazarına daha iyi erişim sağlayacaktır. FT, açmazın açığa çıktığını söyledi “siyasi konumlandırma ile piyasa gerçekleri arasındaki uçurum” ve bu katılım “en iyi ihtimalle uzak bir olasılık olmaya devam ediyor” Kiev için.

Bu hikayeyi sosyal medyada paylaşabilirsiniz:


Apsny News

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu