Sağlık

Size huzur veren insanlarla zaman geçirin


Yaz ayları çiçeklerin açması, cıvıl cıvıl kuş sesler, cildimizin gün ışığı görmesi sayesinde psikolojik olarak iyi hissetme duygusunun en önemli nedenlerinden biri. Peki epeyce uzun süren bir kış ayının ardından sağlıklı ve mutlu bir yaz mevsimi geçirmek için sadece havuz ve deniz keyfi yapmak yeterli mi? Yaz aylarında ruhumuza nasıl zaman ayırırız? Uzman Psikolog ve Psikoterapist Yelda Başaran konuya ilişkin önemli değerlendirmelerde bulundu.

İŞTE RUHUNUZA İYİ GELECEK 3 ETKİLİ ÖNERİ

1: ZİHİNSEL DETOX YAPIN

Sabah uyandığınızda, başlayacağınız güne dair taşıdığınız umutlar, heyecanlar, o günü şekillendir. Moral ve motivasyon yani mutluluk ruhen kendimizi iyi hissetmemizin en önemli tamamlayıcısıdır. Güne mutlu başlamada en önemli ikili moral ve motivasyon için zihinsel detox yapın:

Yaz ayını fırsat bilip, olumlu düşüncelere yelken açın kötü düşünceleri silin

Yoga ve Meditasyon yapın

Kendimizle Yalnız Kalıp Düşünün

Hayaller kurun tüm bunları yaptığınızda kendinizi iyi hissedeceksiniz.

2: SİZE HUZUR VEREN İNSANLARLA ZAMAN GEÇİRİN

“Size huzur veren insanlarla zaman geçirin” diyen Başaran “Huzur, kalabalıklar içinde en çok aradığımız duygudur. Bunun için Sizi mutlu edecek konular, insanlar ve mekanlarda olmayı tercih edin. Anlık mutluluklardan yada sadece yaz ayından bahsetmiyorum. Sonrasında ve devamında insana kendisini iyi hissettiren huzur ve mutluluk veren, yanında rahat hissettiğiniz yalnız yazın değil, kara kışlarda da sizi anlayacak kişilerle paylaşımlarınızı arttırın.” önerisinde bulundu.

Yaz aylarında ruhunuza zaman ayırın - Resim : 1

3: SUYUN SAKİNLİĞİNDEN YARARLANIN

Başaran sözlerine şöyle devam etti: 

Yaz ayı demek havuz ve deniz keyfi yapmak demek . Deniz suyu ve kum, insan cildine ve bazı cilt hastalıklarının tedavisine farklı yönlerden fayda sağlar. Psikolojik olarak da iyi hissetme duygusu ve sakinleştirme üzerinde katkıları da oldukça büyüktür. Hazır yaz gelmişken Kıyıya, göle, denize ya da evden uzaktaki herhangi bir doğal alana veya yazlığa gitmek, su parklarının, havuzun ve denizin bulunduğu yerlerde olmak iyi alternatifler arasında. Eğer bu yıl bu alternatiflerden birini dahi yapma şansınız yoksa üzülmeyin. Evinizde bahçeniz varsa hortumla bahçenize çıkın ve suyun keyfini doyasıya çıkarın. Böyle bir imkanınız yoksa ise en yakın bir deniz kenarına gidip ayakkabılarınızı çıkararak sahilde 15 -20 dakika yürüyün .Tatil yapmış kadar kendinizi iyi hissedeceksiniz.

Unutmayın ki sadece bedenin değil ruhun da arada sırada dinlenmeye ve vakit ayrılmaya ihtiyacı vardır.

Kaynak: Haber Global


Apsny News

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu