Ekonomi

TCMB, KKM dönüşlerindeki dövizi karşılayacakÖzel bankalar bir süredir KKM’de vadesi biten dövizden dönüşümlü hesaplar için ihtiyaç duyduğu dövizi kamu bankalarından alıyordu. Bundan böyle ihtiyaç duyulan dövizi Merkez Bankası’nın kendisi özel bankalara sağlayacak.

BloombergHT’de yer alan habere göre, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TCMB) Kur Korumalı Mevduat dönüşü için özel bankalara temin edeceği kaynağın esasları belli oldu.

Buna göre, işlemler için komisyon alınmayacak, teminat ve limit aranmayacak. İşlemlerde minimum tutar ise 500 bin dolar ya da euro olacak. Bu konuda kaynak aktarımı döviz piyasalarında işlem yapmaya yetkili tüm bankalar ile gerçekleştirilecek.

Bankalara yapılacak döviz ödemeleri bankaların işlemlere ilişkin yükümlülüklerini yerine getirmesinden sonra gerçekleştirilecek. İşlemler tam iş günlerinde 13.30-15.00 saatleri arasında yapılacak. İşlemlerde saat 11’de TCMB tarafından ilan edilen alış kurları uygulanacak.

BDDK verilerine göre, kur korumalı TL, mevduat ve katılım hesapları 91,3 milyar lira artışla 2 trilyon 719 milyar lira oldu. Önceki hafta 52,3 milyar lira artış yaşanmıştı.

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, KKM’de stopaj desteğinin yıl sonuna kadar uzatıldığını açıklamıştı. 

 

 

Kaynak: Haber Global


Apsny News

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu