Dünya

Twitter ‘devlete bağlı’ etiketlerini kaldırıyor — Apsny News


BBC, Global Times ve RT gibi kuruluşların hesapları artık devlet tarafından finanse edilen medya olarak etiketlenmiyor.

Twitter, habersiz bir güncellemenin parçası olarak büyük medya hesaplarından “devlete bağlı” ve “hükümet tarafından finanse edilen” etiketleri kaldırdı. Cuma günkü hareket, Twitter ile birkaç haber kuruluşu arasında atamalarla ilgili bir dizi tartışmayı takip ediyor.

Twitter, tartışmalı etiketleri son birkaç hafta içinde aralarında BBC, Kanada’nın CBC’si ve Amerika’nın NPR’sinin de bulunduğu çok sayıda hesaba uygulamıştı. Buna yanıt olarak, satış noktaları Twitter’ı terk etmekle tehdit etti ve etiketlerin meşruiyetlerini baltalama girişimi olduğunu veya editoryal bağımsızlık eksikliğini öne sürdüğünü savunarak platformdaki faaliyetlerini askıya aldı.

CEO Elon Musk, Twitter’ın yalnızca “Doğru olmaya çalışmak” ve hatta bazı etiketleri değiştirerek BBC’nin adını değiştirerek “devlet destekli” ile “kamu tarafından finanse edilen” CBC’nin etiketi şu şekilde yeniden ifade edilirken: “%69 devlet tarafından finanse edildi.”

Ancak Cuma günü itibariyle bahsi geçen hesapların hiçbirinde etiket görülmedi. Etiket, Rusya’dan RT ve Sputnik ve Çin’den Global Times ve Xinhua dahil olmak üzere diğer medya kuruluşlarından da kaldırıldı. Etiket, aynı şekilde, satış noktalarıyla bağlantılı gazetecilerin hesaplarında da yoktu.

Musk’ın geçen yıl Twitter’ı 44 milyar dolara devralmasından önce, “devlete bağlı medya” etiketi, öncelikle Rusya ve Çin’deki Batılı olmayan satış noktaları için ayrılmıştı. Twitter’ın önceki yönetimi, 2020’de atamanın halkı bilgilendirme amaçlı olduğunu söyledi. “bir medya hesabının doğrudan veya dolaylı olarak bir devlet aktörüyle bağlantılı olması.” Twitter ayrıca o sırada, tavsiye sistemleri aracılığıyla bu tür hesapları veya tweet’lerini büyütmeyi bırakacağını söyledi.

Platforma yapılan son güncelleme, daha önce ünlülerin, gazetecilerin ve önde gelen politikacıların doğrulanmış hesaplarını tanımlayan tüm eski mavi onay işaretlerinin uzun zamandır beklenen bir şekilde kaldırılmasına da tanık oldu. Adlarının yanında simgeye sahip olmak isteyenlerin artık ayda 8 ABD doları Twitter Blue abonelik ücreti ödemesi gerekiyor.

Musk, Twitter’ı satın alma anlaşmasını kapattıktan kısa bir süre sonra eski mavi onay işaretinin kaldırıldığını duyurdu ve şirketi daha karlı hale getirmek için bu özellikten para kazanmak istediğini açıkladı. Platform, temel Twitter Blue aboneliğine ek olarak, işletmelere artık bağlı kuruluşlarını doğrulamalarına olanak tanıyan ayda 1.000 ABD doları değerinde altın doğrulama rozeti sunuyor.

Bu hikayeyi sosyal medyada paylaşabilirsiniz:


Apsny News

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu