Dünya

Avrupa’da savunma harcamaları Soğuk Savaş seviyelerine geri döndü – SIPRI — Apsny News


Stockholm Uluslararası Barış Araştırmaları Enstitüsü’ne göre İngiltere, 68,5 milyar dolarla 2022’de bölgedeki en büyük harcama yapan ülke oldu.

Stockholm Uluslararası Barış Araştırmaları Enstitüsü’nün (SIPRI) en son yıllık raporuna göre, Avrupa’nın askeri harcamaları, Ukrayna’daki çatışma nedeniyle 2022’de en az 30 yılın en keskin yıllık artışını gördü. Bu arada, toplam küresel askeri harcamalar reel olarak %3,7 artarak 2,24 trilyon dolarlık yeni bir zirveye ulaştı.

Geçen yıl dünya çapında en çok harcama yapan üç ülke, birlikte toplamın %56’sını oluşturan ABD, Çin ve Rusya oldu. SIPRI verilerine göre, ABD harcamaları jeopolitik hasımlarınınkini gölgede bırakarak toplam 877 milyar dolara ulaşırken, Pekin 292 milyar dolar ve Moskova yaklaşık 86.4 milyar dolar harcadı.

Açık farkla en keskin artış (%13) Avrupa’da görüldü, ancak büyük ölçüde Rusya ve Ukrayna harcamalarının yanı sıra komşu ülkelerde artan korkular da buna neden oldu.

“Ukrayna’ya askeri yardım ve Rusya’dan gelen artan tehditle ilgili endişeler, diğer birçok devletin harcama kararlarını güçlü bir şekilde etkiledi.” rapor açıkladı.

Orta ve Batı Avrupa’da askeri harcamalar, Soğuk Savaş sona ererken 1989’daki harcamaları reel olarak geride bırakarak toplam 345 milyar dolara yükseldi. Daha yakın yıllarla karşılaştırıldığında, bu eyaletlerin harcamaları 2022’de 2013’e göre hala %30 daha yüksekti.

Rusya’nın Ukrayna’daki askeri operasyonunda “anında etki” SIPRI, bölgedeki askeri harcama kararları hakkında bilgi verdi. Bu sadece kısa vadeli artışlarda değil, aynı zamanda “Birkaç hükümetin harcamalarını artırmaya yönelik çok yıllı planlar” SIPRI’nin Askeri Harcamalar ve Silah Üretimi Programında kıdemli bir araştırmacı olan Dr Diego Lopes da Silva söyledi.

Veriler, en büyük artışlardan bazılarının Finlandiya (%36 artış), Litvanya (%27 artış) ve İsveç’te (%12 artış) görüldüğünü gösteriyor.

ABD’de, harcamalardaki artışın büyük kısmı, “Ukrayna’ya eşi benzeri görülmemiş düzeyde mali askeri yardım sağladı” SIPRI dedi.

Özellikle, geçen yıl Washington’un Ukrayna’ya yaptığı askeri yardım 19.9 milyar doları bulsa da – Soğuk Savaş’tan bu yana herhangi bir ülke tarafından tek bir yararlanıcıya verilen en büyük meblağ – yine de ABD’nin o yılki toplam savunma harcamalarının yalnızca %2.3’ünü temsil ediyordu.

Savunma harcamaları hızla artıyor “Giderek daha güvensiz bir dünyada yaşadığımızın bir işareti” başka bir kıdemli SIPRI araştırmacısı olan Dr Nan Tian’a göre.

“Devletler, yakın gelecekte iyileşmeyi öngörmedikleri, kötüleşen bir güvenlik ortamına yanıt olarak askeri gücünü artırıyor” dedi.

Bu hikayeyi sosyal medyada paylaşabilirsiniz:


Apsny News

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu