Teknoloji

Cumhurbaşkanı Erdoğan-Zelenski görüşmesi sonrası ortak açıklamaCumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıklamaları:

“UKRAYNA’NIN TOPRAK BÜTÜNLÜĞÜNÜ SAVUNUYORUZ”

Değerli basın mensupları, sizleri kalbi duygularımla, saygıyla selamlıyorum. Sayın Zelenski ve heyetini İstanbul’da misafir etmekten memnuniyet duyuyorum bir kezdir sizlerin huzurunda kendilerine hoş geldiniz diyorum. Kıymetli dostumla son yüz yüze görüşmemizi geçen sene Ağustos ayında bir Lviv’de gerçekleştirmiştik. Tabii biliyorsunuz kendisiyle birçok telefon görüşmesi de yaptık, yapıyoruz. Yaşananlara karşın Türkiye, Ukrayna dostluğu her bakımdan daha da güçlendi. 500. gününe uyanacağımız savaşta Ukrayna halkı ülkesinin toprak bütünlüğünü ve bağımsızlığını savunuyoruz.

”ELİMİZDEN GELEN ÇABAYI GÖSTERDİK”

Çatışma tehlikesinin belirmeye başladığı andan itibaren savaşın önlenmesi için elimizden gelen çabayı sarf ettik. Gerilimin sıcak çatışmaya döndüğü günden uluslararası hukuka ve hakkaniyete aykırı bu savaşı reddettiğimizi kayda geçirdik. 2014’te Kırım’ın uluslararası hukuka aykırı şekilde ilhakından bu yana Ukrayna’nın toprak bütünlüğüne egemenliğine ve bağımsızlığına olan desteğimizi tüm platformlarda ifade ettik. Ukrayna ile olan dayanışmamızı siyasi, ekonomik, insani ve teknik alanlarda verdiğimiz somut yardımlarla fiiliyatta da sergiledik. Diğer taraftan savaşın uluslararası hukuk temelinde müzakereler yoluyla sona erdirilmesi için en yoğun çabayı harcayan ülke olduk. Geçen sene mart ayında iki ülke müzakere heyetleri arasında son derece önemli bir görüşmeye İstanbul’da ev sahipliği yaptık.

“UKRAYNA NATO’YA ÜYE OLMAYI HAK EDİYOR”

Geçtiğimiz senenin temmuz ayında ise Birleşmiş Milletler’le yürüttüğümüz arabuluculuk girişimleri neticesinde İstanbul’da atılan imzalarla Karadeniz tahıl gelişimini hayata geçirdik. Türk boğazlarından dünya açılan bir nefes borusu misali bir yılda 33 milyon tona yakın tahıllı ihtiyaç sahiplerine ulaştıran girişimin 17 Temmuz’da dolacak süresinin yeniden uzatılmasını temenni ediyorum. İlgili tüm tarafların bu maksatla küresel sorumluluk bilinciyle hareket edeceğine inanıyorum. Şüphesiz Ukrayna NATO’ya üyeliği hak ediyor. Her zaman ısrarla savunduğum bir hususu huzurlarınızda bir vesileyle tekrar vurgulamak istiyorum. Adil bir barışın kaybedeni olmaz. Taraflar arasındaki anlayış farklılıklarına rağmen barış arayışlarına bir an evvel geri dönmemizi en samimi arzumuzdur.

”EN BÜYÜK DESTEĞİ VERECEĞİZ”

Ukrayna’nın yeniden ayağa kaldırılmasında her türlü desteği vereceğiz. Ukrayna’da lider konumda olan müteahhitlik şirketlerimiz ülkenin yeniden imarında da Ukraynalı dostlarına yardımcı olacaktır. Ukrayna’nın geleceğine güvenle bakmamızın en önemli sebeplerinden biri de Kırım Tatar Türklerinin ülkelerinin kavuşması için canla başla mücadele etmesidir. Soydaşlarımızın haklarının ve hukuklarının garanti altına alınmasındaki ve özerklik statülerimin tahkim edilmesindeki emeklerinden ötürü Sayın Zelensky’e bir kez daha teşekkür ediyorum. Bu vesileyle hayatını kaybeden tüm Ukraynalılar için başsağlığı dileklerimi tekrarlıyorum. Ukrayna’yla dayanışma içinde olurken, savaşın müzakereler temelinde sona erdirilmesi için gayretlerimizi sürdüreceğiz. Görüşmelerimizin, ülkelerimiz, bölgemiz ve uluslararası toplum için hayırlara vesile olmasını diliyorum. Kıymetli dostum ve saygıdeğer heyet üyeleri başta olmak üzere hepinize teşekkür ediyorum.

EMEKLİ MAAŞLARI

Bu vesileyle ayrıca dünkü talimatlarımız çerçevesinde emeklilerimizin maaşı iyileştirmeleriyle ilgili meclisimize sunduğumuzun müjdesini paylaşmak istiyorum. Söz konusu düzenlemenin hayırlı olmasını diliyor, bundan sonra da milletimize verdiğimiz sözleri yerine getireceğimizi ifade ediyorum. Teşekkür ediyorum.

”PUTIN TÜRKİYE’YE GELECEK”

Önümüzdeki ay Putin’in Türkiye ziyareti olacak. Sayın Putin ile esir mübadelesini yine görüşeceğiz. Tahıl koridorundaki sürecin uzatılması konusunda netice almayı ümit ediyorum. En azından süreyi 2 yıla çıkarma gayreti içerisindeyiz.”

Zelenski’nin açıklamaları: 

Türkiye’nin barış planımıza desteği için minnettarım. Karadeniz tahıl girişimine ve Ukrayna’dan tahıl inisiyatifine olan desteğiniz için minnettarım. Ülkemiz ve halklarımız için barış isteyen herkese teşekkür etmek için buradayım.

 

 

Kaynak: Haber Global


Apsny News

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu