Teknoloji

Fırsat kartı (Chancenkarte) yürürlüğe giriyor


Almanya'da çalışmak isteyenlerin beklediği tarih duyuruldu: Fırsat kartı (Chancenkarte) yürürlüğe giriyor

Almanya‘da çalışmak isteyenlerin beklediği tarih belli oldu. AB dışından kalifiye işçi alımını kolaylaştıran yeni yasanın 1 Mart 2024’te yürürlüğe gireceği öğrenildi. Almanya İçişleri Bakanlığı sözcüsü, The Local’a yaptığı açıklamada, yasanın 1 Mart 2024 tarihinde yürürlüğe gireceğini doğruladı.

Alman Parlamentosu, Almanya’da çalışmak isteyen ya da ülkedeki mültecilere yeni iş fırsatları sunan nitelikli işgücü vizesi yasası reformunu 23 Haziran’da onaylamıştı. Alman İçişleri Bakanlığı sözcüsü, The Local’a konuşarak, “Aile birleşimiyle ilgili yeni düzenlemelerin 2024 Mart’ından itibaren yürürlüğe gireceği” beklentisini dile getirdi.

Sözcü ayrıca, aile birleşimiyle ilgili kuralların 1 Mart 2024 tarihinden itibaren Almanya’ya vasıflı işçi vizesiyle gelen kişiler için geçerli olacağını açıkladı. “Fırsat Kartı” (Chancenkarte) ile ilgili olarak, Almanya’ya gelenlere iş arama izni verilecek ve geçimlerini sağlamaları şartıyla bir yıl boyunca iş arama fırsatı sunulacak.

Chancenkarte ile ülkeye girebilmek için göçmenlerin en az 6 puan alması gereken bir değerlendirme süreci uygulanacak. Reforma göre, Almanca dil becerileri için asgari gereksinim seviyesi A2’den A1’e düşürülecek.

Kaynak: Artı49

Kaynak: Haber Global


Apsny News

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu