Politika

İsrail, Batı Şeria’da dokuz Filistinliyi öldürdü


İsrail güçleri, işgal altındaki Batı Şeria’da sekizi Cenin kentine düzenlediği hava saldırısı ve baskında olmak üzere dokuz kişiyi öldürdü, 80 kişiyi yaraladı.

Cenin Mülteci Kampı’ndaki siviller, evlerini terk ediyor. (AA)

Filistin Sağlık Bakanlığı’nın açıklamasında, İsrail’in sabah saatlerinde Cenin’e başlattığı saldırıda yaralıların sayısının 80’e yükseldiğini belirtti.

İsrail ordusunun sağlık ekiplerinin kentteki yaralılara ulaşmasını engellediğini aktaran bakanlık, Cenin kenti çevresindeki Nablus, Kalkilya ve diğer sağlık merkezlerinde tıbbi personelin yaralılara müdahale etmek için hazır beklediğini paylaştı.

Filistin Sağlık Bakanı Mey Keyle de uluslararası toplumu; İsrail’in saldırılarını durdurmak, İsrail güçlerinin sağlık merkezlerin ve ekiplerine saldırılarını engellemek ile ambulansların kente ulaşmasını sağlamak için ‘acil biçimde harekete geçmeye’ çağırdı.

Filistin Kızılayı da ekiplerinin Cenin’deki durumu izlediğini, sağlık ekiplerinin yaralılara ulaşmasının İsrail ordusu tarafından engellendiğini kaydetti.

İsrail’in saldırıları devam ediyor

Bu arada İsrail askerleri, Cenin Mülteci Kampı çevresindeki ilerleyişini gün içinde sürdürdü. Saldırıların devam ettiği bölgede, İsrail ordusuna ait buldozerlerin Cenin Mülteci Kampı’ndaki yolları kazıdığı ve kentteki altyapıya büyük zarar verdiği görüldü.

Kamp çevresinden şiddetli çatışma ve patlama sesleri gelirken bölgeden siyah dumanlar yükseldi.

Cenin Mülteci Kampı semalarında çok sayıda insansız hava aracının uçtuğu aktarıldı.

Batı Şeria’da olaylar

İsrail‘in Cenin’e başlattığı saldırı nedeniyle işgal altındaki Batı Şeria genelinde olaylar çıktı.

Filistinliler, başta Ramallah ve el-Bire kentleri olmak üzere el-Halil, Beytüllahim, Tulkerim ve Nablus’un güneyinde, İsrail’in Cenin’e saldırısına tepki olarak sokaklara döküldü.

İsrail ordusu, gösterilere göz yaşartıcı gaz, plastik ve gerçek mermilerle müdahale etti. Filistinliler ise İsrail askerlerine karşı taş attı ve lastik yakarak barikat kurdu.

Filistin yönetimin daha önce İsrail güçlerinin, işgal altındaki Batı Şeria’nın Cenin şehrine bugün düzenlediği hava ve kara saldırısında sekiz Filistinlinin hayatını kaybettiği, El-Bire kentinde de İsrail askerinin açtığı ateş sonucu bir kişinin başından vurularak yaşamını yitirdiği bildirilmişti. İsrail ordusunun Cenin’deki saldırısında 10 Filistinlinin de ağır yaralandığı belirtilmişti.

İsrail ordu kaynakları da, Cenin’e başlattıkları saldırının 48 saat kadar sürebileceğini açıklamıştı.
Apsny News

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu