Dünya

İsrail, işgali sonlandırırsa kararı uygulamaya hazırızLübnan‘dan yapılan açıklamayla, İsrail‘in işgal ettiği Lübnan topraklarından çekilmesi halinde ülkenin BMGK’nin 1071 sayılı kararı uygulamak için hazır olduğu bildirildi.

Lübnan Başbakanı Necib Mikati, İsrail’in işgal ettiği Lübnan’a ait topraklardan çekilmesi halinde İsrail-Lübnan sınırındaki askeri statüye ilişkin Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyinin (BMGK) 1701 sayılı kararını uygulamaya hazır olduklarını söyledi.

Lübnan Maruni Patriği Beşara Butrus er-Rai ile başkent Beyrut’ta bir araya gelen Mikati, görüşme sonrası bir basın toplantısı düzenledi.

Rai ile Lübnan’ın güneyindeki güvenlik gelişmelerini ele aldıklarını aktaran Mikati, Maruni Patriğe sınır bölgesi üzerinde yaşananlar hakkında bilgi verdiğini belirtti.

İsrail-Lübnan sınırındaki gerginliğin sona erdirilmesi konusunda çözümlerin olduğuna dair Rai’ye güvenceler verdiğini dile getiren Mikati, bu güvencelerin “İsrail ile Lübnan arasındaki ateşkes anlaşması dahil olmak üzere 1701 sayılı uluslararası kararın uygulanması olduğunu” ifade etti.

Mikati, “İsrail’in uluslararası yasalar ve kararlara göre işgal ettiği tüm topraklardan çekilmesi halinde biz de 1701 sayılı kararı uygulamaya hazırız.” dedi.

İsrail, 1967’de Suriye toprağı Golan Tepeleri bölgesini işgal ettiği sırada o dönemde Lübnan’a ait olan Şeba Çiftlikleri, Kefr Şuba Tepeleri ve Gacar köyünün bir kısmını da işgal etmişti.

İsrail bu toprakları Suriye rejiminden aldığını iddia ederken, Lübnan ise bu bölgelerin kendisine ait olduğunu vurguluyor.

 

“İSRAİL İŞGAL ALTINDA TUTTUĞU TOPRAKLARIMIZDAN DERHAL ÇEKİLMELİ”

Lübnan’ın Birleşmiş Milletler (BM) Temsilcisi Hadi Haşim, “İsrail, Lübnan’a yönelik saldırılarını durdurmalı ve halen işgal altında tuttuğu tüm Lübnan topraklarından derhal çekilmeli.” dedi.

Haşim, BM Genel Kurulu’nda Filistin meselesinin görüşüldüğü oturumda bir konuşma yaptı.

Ülkesinin BM Güvenlik Konseyinin 1701 sayılı karara tam bağlılığını vurgulayan Haşim, Lübnan hükümeti ve Başbakanı Necib Mikati’nin, savaşın Lübnan’a doğru yayılmasını önlemek için hiçbir çabadan kaçınmadığını söyleyerek, konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Ancak Lübnanlılar da Filistinliler gibi işgal edilen toprakların bir karışından bile vazgeçmeyecekler. İsrail, Lübnan’a yönelik saldırılarını durdurmalı ve halen işgal altında tuttuğu tüm Lübnan topraklarından derhal çekilmeli.”

 Haşim, El-Mari kasabasının etekleri, Kafr Şuba tepeleri ve Şeba Çiftliklerinin Lübnan’a ait olduğunu ve tarih, hak ve gerçeğin de Lübnan’ın yanında olduğunu kaydetti.

İsrail Dışişleri Bakanı Eli Cohen, 17 Aralık’ta ülkesini ziyaret eden Fransa Dışişleri Bakanı Catherine Colonna ile Tel Aviv’deki Ben Gurion Havaalanı’nda görüşmüştü.

İsrail Dışişleri Bakanlığından görüşmeye ilişkin yapılan yazılı açıklamada, bakanların görüşmesinin, İsrail ile Lübnan arasında, özellikle Hizbullah ile yaşanan gerilimleri çözmenin siyasi yollarını incelemek üzere gerçekleştiği belirtilmişti.

Açıklamada, “BM Güvenlik Konseyinin (Ağustos 2006’da aldığı) 1701 sayılı kararının uygulanmaması Lübnan ile savaşa yol açabilir.” ifadelerine yer verilmişti.

BMGK’NİN 1701 SAYILI KARARI

BM Güvenlik Konseyinin 1701 sayılı kararı, İsrail’in Mavi Hat’tın gerisine çekilmesini ve bu hat ile Lübnan’daki Litani Nehri arasındaki bölgenin silahsızlandırılmasını, burada sadece Lübnan ordusu ve Birlemiş Milletler Lübnan Geçici Barış Gücü’ne (UNIFIL) ait silah ve askeri araç-gerecin bulundurulmasını öngörüyor.

Ancak Lübnan’ın güneyindeki Litani Nehri ve İsrail ile sınır olarak belirlenen Mavi Hat arasındaki neredeyse tüm bölgeler 2000 yılından bu yana Hizbullah’ın güçlü bir askeri nüfuzu altında.

Lübnan Başbakanı Mikati, 5 Aralık’ta yaptığı açıklamada, İsrail ile sınır üzerinde tartışmalı bölgeler için BM aracılığıyla müzakerelerde bulunacaklarını belirtmişti.

 

 

Kaynak: AA


Apsny News

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu