Politika

NATO’dan Türkiye’nin İsveç itirazını aşmak üzere son hamle


Litvanya’nın başkenti Vilnius’ta 11 ve 12 Temmuz’da düzenlenecek NATO zirvesi öncesinde NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg’in çağrısıyla Türkiye, Finlandiya ve İsveç bir araya gelecek.

Fotoğraf: AA

DW Türkçe’nin haberine göre toplantıda, zirve öncesinde Türkiye’nin İsveç’in üyeliğine yönelik blokajının aşılması yönünde müzakerelerin öne çıkması bekleniyor.

Bugün NATO merkezinde düzenlenecek toplantıda söz konusu ülkelerin Dışişleri Bakanları dışında istihbarat teşkilatlarının şefleriyle ulusal güvenlik danışmanlarının da yer alacağı bildirildi. Toplantıdan sonra Stoltenberg’in yerel saatle 16.30’da bir basın toplantısı düzenleyeceği duyuruldu.

Türkiye, Finlandiya ve İsveç’ten oluşan Daimi Ortak Mekanizma üyelerinin katılacağı toplantıdan, İsveç’in üyeliği yönünde bir karar çıkması beklenmiyor. Bu yönde bir kararın 11 ve 12 Temmuz’da yapılacak zirvede çıkma ihtimalinin de düşük olduğu bildiriliyor. Haftaya Litvanya’da yapılacak zirveye katılacak Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ile NATO üyeleri arasında konunun tekrar masaya yatırılması bekleniyor.

İsveç polisinin 28 Haziran’da Stockholm kentindeki bir caminin yakınlarında Kuran yakma eylemine izin vermesi Türkiye’nin itirazlarının daha da artmasına neden olmuştu.

İsveç Kuran’ın yakılmasını kınadı
Apsny News

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu