Dünya

New York batıyor – çalışma — Apsny News


Amerikalı araştırmacılar, Big Apple’ın gökdelenlerinin ağırlığının şehri yavaş yavaş denize doğru ittiğini buldu.

Yakın zamanda yayınlanan bir araştırma, New York şehrinin kendi binalarının ağırlığı altında her yıl 2 mm’ye kadar çöktüğü iddia edildi. Yazarlar, bu yavaş inişin yükselen deniz seviyeleri ile daha da şiddetleneceği konusunda uyardılar.

New York’ta sekiz milyondan fazla insan yaşıyor ve şehrin beş ilçesi, Queens’teki müstakil evlerden Manhattan Şehir Merkezinin yükselen gökdelenlerine kadar 1,08 milyondan fazla müstakil binaya ev sahipliği yapıyor. İçinde çalışmak Bu ay Earth’s Future dergisinde yayınlanan Rhode Island Üniversitesi’ndeki araştırmacılar, tüm bu yapıların toplam ağırlığının 1.68 trilyon pound veya 762 milyon metrik ton olduğunu hesapladılar.

Araştırmacılar, tüm bu kütlenin şehrin yılda bir ila iki milimetre çökmesine neden olduğunu iddia etti. New York’un en büyük binalarından bazıları Manhattan’ın altındaki sağlam ana kayaya sabitlenirken, diğerleri gevşek bir şekilde sıkıştırılmış toprak ve kil üzerine inşa edilmiştir. Bilim adamları, ikinci kategorideki bazı binaların eskisinden iki kat daha hızlı çöktüğünü açıkladı.

Yılda bir milimetrelik bir çökme oranı New York’ta yaşayanlar için algılanamaz olsa da, son buzul çağında azalan buzul birikintileri geri çekilmeye devam ettikçe ABD’nin tüm doğu sahili çok daha hızlı çöküyor. Son çalışmada alıntılanan daha önceki araştırmalara göre, bu buzul geri çekilmesi, New York dahil olmak üzere doğu kıyısının 2100 yılına kadar 1.500 mm’ye kadar çökmesine neden olabilir.

1950’den beri şehrin çevresinde kaydedilen deniz seviyelerinde 220 mm’lik bir artışla birleştiğinde, deniz seviyesinden 1.000 mm ila 2.000 mm arasında bulunan Aşağı Manhattan’ın bir kısmı bu yüzyılın sonunda sular altında kalabilir.

Çalışma, bazı bilim adamlarının iklim değişikliğine atfettiği daha sık fırtına ve kasırgaların da toprak erozyonunu ve binalara verilen zararı hızlandırabileceğini belirtti.

“Hemen paniğe kapılacak bir şey değil, ancak selden kaynaklanan su baskını riskini artıran devam eden bir süreç var” US Geological Survey’de bir jeofizikçi olan Tom Parsons, Gardiyan Cuma gününde. Belediye yetkilileri, şunları ekledi: “Bunun için plan yapmak zorundayım. Tekrar tekrar deniz suyuna maruz kalırsanız, çeliği aşındırabilir ve kesinlikle istemediğiniz binaları istikrarsızlaştırabilirsiniz. Sel aynı zamanda insanları da öldürüyor ki bu muhtemelen en büyük endişe kaynağı.”

Bu hikayeyi sosyal medyada paylaşabilirsiniz:


Apsny News

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu